Gloxinia,partea a 2-a

Rami11

Member
Sunt foarte frumoase gloxiniile! Sa va bucure cu multe floricele!
Imi spuneti si mie, va rog, ce trebuie facut dupa ce le trec florile?
 

Roxana

Active Member
Din Fisa plantei:
"După trecerea florilor, planta va intra treptat în repaus. În această perioadă se reduce udarea, apoi nu se mai udă deloc, lăsând frunzele să se usuce urmand ca ele sa fie taiate. Lăsaţi bulbul să se odihnească între 2 şi 4 luni în sol uscat. In momentul in care planta isi reia vegetatia se reia si procesul de udare. Neudat bulbul poate rezista pana la temperatura de -5 grade celsius."
 

Roxana

Active Member
anette_b a spus:
am si eu inca o intrebare....cineva mi-a dat in grija o floare abandonata (in stare destul de buna dar cu un ghiveci muuult prea mare , larg , pt ea) , floare asemanatoare cu gloxinia (are o floare ofilita dar pare floare de gloxinie , mare si roz-alb). dar frunzele sunt destul de mici si rosiatice ( seamana cu kohleria) . ce o fi? ii fac poza cand am timp....sa o mut ?
sa fie cumva platuta ta Slipper Gloxinia?
 

fisulix

Member
Toate floricele voastre sunt grozave :indragostit: . Am si eu o gloxinia pe care am achizitionat-o anul acesta si mi-am dorit sa o inmultesc. In acest sens am pus la inradacinat frunze (am 3 varietati de frunze). Au prins multe radacini, dupa care le-am pus in pamant (cred ca au vreo luna). Frunza e tare, deci s-a prins. Intrebarea ar fi cam care ar fi urmatoarele stadii? Adica pana in iarna o sa am doar bulb banuiesc, nu? (adica in cel mai bun caz :) )
 

Roxana

Active Member
fisu, cand ai pus frunzele in pamant nu aveau si un mic bulbisor? daca da, el o sa tot creasca cu timpul.
sunt foarte frumoase Gloxiniile voastre! sa va bucurati de ele.
 

fisulix

Member
Roxana
Cand am pus frunzele in pamant aveau doar radacinute. Am mai citit ca se pot pune si cand au radacini si cand au bulb...acuma nu stiu ce sa zic, poate n-am avut destula rabdare sa vad si bulb...dar totusi frunzele nu sunt moarte, par ok de multa vreme. Oare se va forma bulbul in pamant? Daca da, va mai iesi ceva anul asta? :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai ar trebui ca frunza sa faca puisori, adica sa apara alte frunzulite din pamant. Daca frunza e tare inseamna ca s-a prins. Acum mai trebuie sa ai tu rabdare :D Eu cand am prin o frunza de gloxinie si am pus-o in pamant s-a topit de tot dar au aparut frunzulite dupa un timp. E drept ca avea bulbisor.
 

Roxana

Active Member
daca frunza e ok o sa faca si puisori.
ma bucur ca ai reusit sa prinzi Gloxinia din frunze. eu am incercat de vreo doua ori, dar dupa ce am pus frunza in pamant s-a topit.
succes in continuare!
 

fisulix

Member
Cu riscul de a fi prea insistenta am sa ma repet cu intrebarea: cam in cat timp de la formarea bulbului iese o planta noua? Adica daca am pus in luna mai la inradacinat mai iese ceva anul acesta? sau anul acesta este dedicat doar formarii bulbului?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Iese in acelasi an si puiul, dar nu stiu exact dupa cat timp. Depinde de specie, conditii...
 

Roxana

Active Member
dureaza aproximativ 3-4 luni pana sa vezi primele semne de la frunzele puse in pamant. mai mult dureaza sa se formeze bulbul. sa nu plantezi frunzele prea adanc.

dar bineinteles ca dezvoltarea depinde si de conditiile oferite, de durata zilei...
 

fisulix

Member
@ Ioana Tweety

Bulbii tai au evoluat cum nu se putea mai frumos. Felicitari!
Numai ca eu nu am pus bulbi, ci doar niste frunze cu radacini. Eu trebuie sa am rabdare sa se formeze bulbul si mai apoi sa se intample ce s-a intamplat la tine :D . Cat despre denumirea varietatii mele, n-am nici o idee :) . Este poza mai sus.
 
Sus