Gloriosa

ste

Member
Eu nu l-am mutat niciodata, dar parca as avea retineri. Poate ceilalti posesori de gloriosa au incercat si stiu mai multe despre treaba asta. Succes Cornelia, sigur se va face mare
 

zamfira

Member
Eu am pus rizomii intr-un ghiveci ca o galeata de 10 l . I-am pus aproape la suprafata is n-am avut probleme mari , nici anul asta nici anul trecut
Anul trecut din 3 s-au dezvoltat 2 si in primavara cand i-am replantat am avut 6 bucati (ca s-au mai rupt din ei ) din care au crescut 4 palnte .
Am avut mare grija cu udatul .
De vreo saptamana e afara in curte (cu ghiveci cu tot)
 

attila

Member
Draga Ste
fii sigura ca cand va inflori vin sa ma mandrasc :D
am pe undeva ceva poze , cum gasesc am sa arat
 

adrianam

Well-Known Member
Are deja 20 cm frunza sau tulpina, nu stiu ce este.

Am plantat-o intr-un ghiveci cam stramt si acum imi este frica sa o mut.
:?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
lelia a spus:
am plantat si eu un rizom in luna martie, in aprilie a iesit un mugur rosiatec, eram asa fericita,apoi nu stiu ce sa intimplat mugurul a putrezit, am umblat in ghiveci rizomul este sanatos dar nu are radacini ce sanse am sa mai obtin planta?
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca a ajuns la 80 cm inaltime si 5 frunze (sau perechi-nu mai stiu), nu i-am pus tutore deocamdata.
Astept cu nerabdare sa se iveasca mugurul floral!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O fac de ras: 3 cm are! Dar e sanatoasa si pare sa prinda putere pentru o crestere viitoare. A fost plantata si mai tarziu decat ale voastre.
 

Tina

Active Member
Eu le-am plantat pe ale mele acum 2 zile.. dar trag sperante.. pe plic scrie ca infloresc dupa 6-8 saptamini de la plantare.. :) :)
 
D

dyayzh

Guest
Daca e scris...e scris :x Iti uram succes sa o vezi si inflorita anul asta cat de curand :D
 
D

dyayzh

Guest
Au iesit 2..dar nu au rezistat :( In schimb am lasat un rizom ighetat in pamant si a dat un mugurel de 1 cm la capatul ramas intact :D
 

zamfira

Member
Regret !
Or fi avand ele vreo smecherie .Eu n-am semanat niciodata , ca sa stiu cum se comporta
Succes cu mugurelul!!!
 
D

dyayzh

Guest
Mugurelul are vre-o 7 cm. Ma bucur ca am sperat intr-o minune si am pus rizomul, asa, pe jumatate inghetat :wink:
 
Sus