Gloriosa

ste

Member
l-am plantat cam la inceputul lui februarie, cam in 2 saptamani apare teaca si in faza asta creste mai greu dar dupa ce iese lastarul din teaca face cam o frunza pe zi, asta inseamna aprox. 10 cm. Eu il plantez in ghiveciul umplut doar pe jumatate cu turba, cu rizomul asezat orizontal, ingropat superficial si dupa ce iese lastarul, completez cu turba.Udat moderat.
Cornelia, daca are deja lastaras, poti sa-l plantezi fara teama ca e pus gresit in ghiveci.
Iudit ar fi bine sa-l verifici, sa nu-l fi plantat invers. Din cauza formei n-ai niciun indiciu unde va aparea lastarul, de aceea eu il pun orizontal.
 

ste

Member
Orizontal, dar mai e o problema - mugurasul sa fie in sus. De-asta ziceam ca e bine sa vezi ce se intampla Iudit, cu grija, mai ales radacinile se rup foarte usor.
 

adrianam

Well-Known Member
Si a mea se misca dar mugurele nu a depasit inca stadiul de bob de mazare.
Eu am scos-o cam de doua saptamani afara pe balcon ca sa fac curat in casa.
 

ghia_don

Active Member
:cry: :cry: Rizomul meu de gloriosa a putrezit si nu stiu de ce... asta dupa ce l-am laudat ca e un grasunel :cry: Si eu care asteptam multe flori anul asta de la ea :( :( ...
 

zamfira

Member
Faine Attila !! Fruntas ca intotdeauna :D

Ale mele au crescut mult de tot , au peste 1.5 m si le-am scos de 2 zile afara . Sper sa nu le fie prea rece si sa infloreasca cat de repede
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoasa Atilla!

A inceput si a mea sa se miste. Are 5 cm.
Creste vazand cu ochii. Sa vedem in cate zile ajune la 1,5 m inaltime!
 

ste

Member
A inflorit si gloriosa mea, floarea pare mai micuta decat ale lui Attila, iar ne-ai luat-o inainte :D
 

attila

Member
Multumesc multumesc
Draga Ste numai din greseala mi-a inflorit asa de repede :(
Dar abia astept sa vad pe varianta greeni.
A avut cineva de pe un forum german si ea ma innebunit dupa ea
este ceva foarte frumos .
Numai sa-mi iasa si mie
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu sunt in faza de muguras. Dar abia am plantat-o deci am rabdare berechet. Sunt la a doua tentativa. Prima data am avut doar frunze. Sa vedem acum. Attila, Ste la voi cat e de mare ghiveciul?
 

ste

Member
Si ghiveciul meu cam tot atat. Attila n-am gasit pe google varianta care ziceai tu, daca infloreste la tine sa ne arati poze
 

ste

Member
Initial am plantat rizomul in ghiveciul umplut doar pe jumatate, dupa ce a crescut lastarul am completat cu pamant, oricum, am udat moderat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am inteles. Eu am plantat rizomul cu mugure deja intr-un ghiveci cam de 12-14 cm, cu multe gauri de scurgere tocmai ca sa n-am probleme cu umiditatea. Si lasa ca daca se face mare, il translez gratios intr-un ghiveci mai mare. :wink:
 
Sus