Gloriosa

Kati

Active Member
Nu trebuie sa faci nimic, doar le pui in pamant si ai rabdare vreo 1-2 luni, nu mai retin exact cat timp, dar destul de mult. Nu stiu insa daca mai merita sa te ocupi de ele anul asta, mai bine la anul.
 

mymo

Active Member
Bravo :clap:
La mine situatia sta mai rau :( prima a putrezit,a doua e luuuunga dar deocamdata nici urma de boboci.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca ceva e in aerul asta de vest...
Asta inflorita e luata de la d-nul Tibi si pana a rasarit cred ca mi-au mai aparut niste peri albi.
Celelate precum am spus,nu stau deloc stralucit.
 

mymo

Active Member
sarselia a spus:
Sa stii ca ceva e in aerul asta de vest...
Asta inflorita e luata de la d-nul Tibi si pana a rasarit cred ca mi-au mai aparut niste peri albi.
Celelate precum am spus,nu stau deloc stralucit.
A mea decedata era de la domnul Tibi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic dar chiar mi se par fitoase.Asta pana rasar ca pe urma cresc relativ repede.
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea a rasarit, a facut 2-3 frunzulite si acum stagneaza. Mi-e ca i-am pus cam multa apa. In pamantul ei, luat de la magazin, au inceput sa creasca ciupercute :eek:
 

Kati

Active Member
Indeparteaza urgent ciupercutele, ca altfel va trebui sa schimbi tot pamantul din cauza lor! Isi intind "radacinile" (care au o denumire speciala care acum nu-mi vine in minte), si e vai si amar de pamantul ala, poti sa-l arunci afara cu totul daca nu te grabesti. Bafta!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Iti dai seama ca le-am indepartat, ca altfel de intindeau in toata casa :rofl: As fi schimbat tot pamantul, ca de la inceput nu prea mi-a placut, dar nu vreau s-o deranjez. Vad ca a inceput sa faca frunzulite noi.
 

Kati

Active Member
In toata casa in niciun caz :D s-ar fi simtit excelent in ghiveci si atat. Si la mine se mai intampla cateodata sa am ciuperci la diferite plante, dar numai cand e umezeala extrema afara. Exact ca in perioada asta :cry: :cry: :x
 

Kati

Active Member
Sunt mici si au o culoare deschisa - nu pot sa o definesc in cuvinte (culoarea).
Daca o sa mai am in vreun ghiveci (sper sa nu :evil: ) , o sa-i fac o poza :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ale mele erau cafenii. Dragute de altfel, dar le-am exterminat urgent, nu le-am mai facut poza :rofl: Daca mai apar le pozez.
 

lelia

Well-Known Member
Mymo ,unul din trei e musai sa faca flori ,lastarii sunt destul de vigurosi .

A mea s-a gandit sa-mi faca pui si puiul a inflorit ,nici planta mama nu s-a uscat ,nu ma steptam la o asemenea evolutie ,dupa ce anul trecut am pierdut planta din faza de mugure .

 

sarselia

Active Member
Moderator
Astazi rad cu un ochi si plang cu celalalt.Una din Glorioase are 8 boboci ...
Nu mi-a venit sa cred!Problema e ca nu cred ca ii voi prinde infloriti pentru ca in urmatoarele 2 saptamani nu voi fi in zona.
As fi curioasa sa vad daca e cumva una din cele comandate de la Himalayan.
Ooof!
 
Sus