Gladiole

Fleur

Active Member
Anul trecut am luat de la manastirea Horaita cateva capsule cu seminte dintr-o floare careia i se trecusera florile dar capsulele acelea aratau foarte bine. Am aflat ca se cheama nigelia si mie imi place tare mult. Iata cum arata: http://Fleur.sunphoto.ro/gradina pag 12
 

cllara78

Member
Fleor,eu am gradina plina de nigelia(nu am stiu ca ii zice asa pana acum)Este intradevar o floare f frumoasa mai ales ca am mai multe culori(alb ,albastru,mov,roz chiar un albastru inchis)Am semanat in aprilie din seminte cumparate,au rasarit f repede niste frunze care semanau cu mararul,nu le-am rarit pt ca uitasem ce planta am semanat acolo dar au facut o gramada de flori.Florile nu tin mult,cam 2 saptamani,apoi fac o capsula maricica care are aer inauntru si seminte.Acum,pt ca florile au trecut ma chinui sa culeg semintele pe culori dar nu cred ca reusesc pt ca sunt dezordonata si uituca.
Regret ca nu am inca aparat de fotografiat ca sa pun si poze.
Scuzati-ma am vazut ca este topicul de gladiole dar chiar nu stiu unde tb sa scriu.
 

lelia

Well-Known Member
Eu cred ca,gladiola,ar trebui declarata floarea lunii iulie.Este o planta deosebita din toate punctele de vedere:cutivare usoara,pretentii minime ,ominunatie de flori de toate culorile,oeleganta desavirsita.Sunt printre preferatele mele si am o colectie destul de maricica 8)
 

ghia_don

Active Member
S-au lasat asteptate cam mult gladiolele mele Asa aratau inainte de ploi...acum de-ati sti cum arata :cry: :cry: :cry: ...
 
A

Anonymous

Guest
- a ramas singura dintre suratele ei pe gradina. Ii mai tin companie niste craite,gura-leului,reina-noptii,leantica(care iar infloreste),garofite...
 

Dea

Active Member
2009 ... se pare ca sunt prima care redeschide subiectul gladiolelor! :D
Am cumparat bulbi ( cred ca vreo 30 de tot ), sunt insa destul de mici ( i-a vazut bunica si prima remarca asta a fost: "dar sunt mici!" :D si apoi, ce frumoase sunt in poze [de pe ambalaj] ...).
Si cum marea provocare de anul acesta e sa le reorganizez curtea la parinti ( asta numai daca termina cu trasul tevii de canalizare in aprilie :rugaciune: ), daca nu ... o reorganizez pe aia din spatele casei, mai ferita de ochii trecatorilor ... m-au cam pus pe ganduri cuvintele bunicii.
Vor inflori oare gladiolele din bulbii acestia mici?
Si cum nu am rabdare, aseara i-am si plantat ( dupa ce i-am tinut un apa o zi ), in jardinierele mele, care acum au devenit, temporar, ghivece de apartament( pana la duc la curte )! ... bine ca am un sot intelegator :whew:
si acum ... astept :visator: minunea!
 

iraira

Member
Mi-am cumparat si eu bulbi de gladiole, dar stiu ca se planteaza prin mai, direct in gradina, sau ma insel?
 

albela

Active Member
Scuze dea, de ce ai tinut bulbii de gladiole in apa?
Iraira nu te inseli. Daca e vreme buna merge si mai spre sfarsitul lui aprilie.
 

numauita

Member
Abia la sfarsitul lui aprilie? nu stiu daca mai am rabdare ca si eu am luat 20 bulbi.Si ma gandeam ca la inceputul lui aprilie cum trece perioada asta mai racoroasa...
 

Dea

Active Member
albela a spus:
Scuze dea, de ce ai tinut bulbii de gladiole in apa?
Iraira nu te inseli. Daca e vreme buna merge si mai spre sfarsitul lui aprilie.
... sincer, din intuitie :D M-am gandit ca au nevoie sa-si ia un anumit aport de apa, cine stie pe unde sunt tinuti si prin ce camere frigorifice, plus ca asa le stimulezi sistemul radicular ( dupa o zi de tinut in apa la cald, deja aveau primele radacinute).
Iar de plantat in gradina, ii voi planta cand se va face vreme mai calduta, pana atunci sa-i vad ca ies din pamantul din jardiniere! :D
 

albela

Active Member
Dea, eu nu am mai auzit pana acum sa se tina bulbii de gladiole in apa inainte de plantare, de asta am intrebat. Eu nu am facut asta niciodata si mi-au crescut gladiolele foarte bine plantate direct in gradina :D .
 

Dea

Active Member
Ideea este ca nici nu voiam sa-i mai tin in ambalaj ( pentru ca mi s-a intamplat anul trecut sa cumpar niste bulbi si sa-i tin in ambalaj , la intuneric si racoare, inca vreo luna si ceva, dupa care, atunci cand m-am uitat la ei, am vazut ca starea lor se deteriorase si evident, nu a mai iesit nimic).
Iar in curte inca nu am cum sa-i plantez.
asa ca, am zis si eu, fie ce-o fi, dar poate asa, prind momentul si-i mai si rehidratez inainte! :idea:
 

iraira

Member
Eu mi-am luat destul de multi bulbi pe care urmeaza sa-i plantez in gradina(gladiole, irisi, ixia, crocosmia) ii tin la racoare si intuneric, dar ii verific mereu sa vad in ce stare se afla, ca sa nu ma trezesc cu surprize.
 

albela

Active Member
Eu am tinut in magazie si anul trecut peste o luna bulbi cumparati, fara sa umblu la ambalajul lor, si nu au avut nici o problema. Numai ca la mine magazia are un gemulet mic si e un pic de lumina. Bulbii de gladiole de anul trecut care au stat toata iarna acolo au inceput sa dea coltisori mici :D .
 
Sus