Gladiole

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geo, eu nu le pun fiindca nici nu le-am mai scos de mai multi ani din pamant. Am cateva care rezista nescoase. In rest am renuntat la gladiole din lipsa de spatiu si conditii.

As zice ca e prea devreme inca. Oricum nu vor incolti si iesi din pamant pana nu se mai incalzeste. Inca nu e vremea de pus nici ceapa prin gradini...
 

geodezia

Well-Known Member
au inceput sa rasara in galeata
au ramas si la mine citeva in pamint
dar nu stiu daca vor fi ok dupa atita ploaie
 

adrianam

Well-Known Member
In urma cu o saptamana au aparut primele varfuri la gladiolele lasate in pamant peste iarna!
Deci au rezistat, dar acoperite cu fan si frunze uscate.
Sa vedem cate rasar din toate, parca 25 de bulbi au fost.
 

Nicola

Member
La mine au inceput sa apara cele puse in urma cu zece zile... Cele lasate in pamant au bulbisori foarte mici pe langa.. Am mutat cateva.
 

LadyBug

Well-Known Member
Si eu am mai lasat gladiole si dalii in pamant peste iarna, unele au rezistat, altele nu. Sa vedem ce fac si anul acesta, deocamdata nu dau niciun semn, insa daliile cred ca s-au dus toate, cele pe care le-am scos din pamant au mucegait iar celelalte cred ca au inghetat :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Adina si liliann cele nescoase din pamant, s-au inmultit?
Adriana, la mine nu. Dar au si un motiv. Sunt neingrijite. Le las sa se descurce singure, asemeni perenelor nepretentioase. Nu le ud pe seceta, nu le aplic tratamente, nu le protejez deloc iarna. Selectie naturala. Doar cateva au rezistat si rasar an de an.
 

Ioana Hotea

Active Member
Buna! Vreau sa pun si eu primele gladiole, la sfarsitul lui mai, pentru o inflorire mai tarzie, in septembrie. Am bulbi cumparati si deocamdata arata bine, stau intr-o camara mai racoroasa, feriti de umezeala. Unii sunt usor incoltiti.
Dar as vrea sa ii las peste iarna in gradina, plantati la adancime si bine musuroiti. Locuiesc in Bucuresti, aici nu sunt cine stie ce geruri.. Ce ziceti? As vrea totusi sa mi se inmulteasca si sa imi creasca tufe frumoase.. Vad ca fetele mai sus i-au mai lasat peste iarna in gradina.. Cum s-au comportat?
Multumesc mult! :)
 

deutzia

Member
da, lasa-I fara grija. am gladiolele puse de cativa ani (o unguta cu 10 bulbi de diferite culori). nu I-am scos niciodata si stii ca iarna asta temp a ajuns la -22 de grade. acum am zeci de gladiole plus ca am dat pungi intregi (din acei 10 bulbi). :)
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am pus anul trecut cred ca 25 si au rezistat vre-o 20, au rasarit si au cam 20 cm. O parte din ele par sa se fi inmultit.
Anul acesta am mai luat 8 bulbi de la o femeie din piata si le-am plantat dar inca nu au rasarit.
 
Ultima editare:

Ioana Hotea

Active Member
Atunci imi fac si eu curaj.. Ma gandesc sa le pun la 35-40 cm adancime, e prea mult? Am citit ca daca sunt mai adanc ingropate isi sustin mai bine florile si ma gandesc ca sunt si mai bine protejate iarna.
 

deutzia

Member
eu una nu cred ca este o idee f buna. avand si pamantul lutos, neafant categoric nu. nu vor reusi sa iasa. eu le am a 10-15 cm. nu a inghetat una si s-au inmultit ca nebunele. nici crinii nu ii scot. s-au inmultit si ei dar nu asa spectaculos. daliile insa..nici o sansa sa reziste peste iarna nescoase din pamant.
 

adrianam

Well-Known Member
Poti sa pui pamant amestecat cu frunze, sa nu -ti fie greu la primavara sa le dezmusuroiesti.
Eu am lasat frunzele si tulpinile gladiolelor uscate peste locul respectiv.
 
Aveti idee ce au aceste gladiole? M-a rugat o doamna daca o pot ajuta. Doreste sa afle cauza care a dus la aceasta situatie si un eventual tratament.
Au fost plantate in martie intr-un loc si apoi puse in sera in ghivece. Eu din cate stiu gladiolele nu se dezvolta bine in ghivece, am incercat si eu acum cativa ani. Aici este mesajul doamnei:
" La plantare , am folosit pietris pt drenaj , pamantul este de la florarie , in saci de plastic , am amestecat 4 gr granule Ingrasamant OSMOCOTE la 10 l pamant , am mentinut pamantul ud , exact dupa necesarul pamantului ,, dar fara sa favorizez putrezirea , din 2 in 2 sapt , dupa 45 zile, am pus ingrasamant pt flori CRISTALON , diluat in apa .Acum sunt la soare , dar fara curenti de aer, deoarece ghivecele sunt asezate pe jos , in interiorul unei curti ."
Va multumesc!
http://tudosealexandru.sunphoto.ro/zxrtujorfdg
 
Am aflat cauza si tratamentul. Slaba aerisire si posibilia umiditate ridicata. Tratament: topsin + dithane. In solutie se adauga si ceva care sa ajute la aderarea lichidului pe frunze, ceva gen Spraygard. Tratamentul se repeta la 1 saptamana.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumim pentru informatie.
Am si eu vre-o 30 de gladiole in gradina dar nu am observat asa ceva pe ele, pana acum.

Frunzele atacate se refac sau doar nu se mai imprastie boala?
 
Sus