Gladiole

Alinuca

Member
Pe caldura asta desi le ud mereu,ziua stau mai mult pleostite iar seara isi revin.Offf...ce face si caldura asta...
 

mio

Member
Eu am inceput cu vreo 10 bulbi si acum cred ca am cateva sute
Cum procedez:
toamna, scot fiecare bulb, care are pe langa el bulbi de marime medie, care vor face flori la anul, cam 2-3 bulbi in locul celui care s-a "epuizat" si in general, foarte multi bulbisori, pe care-i "seaman: pe randuri pentru a creste si dupa un an sunt si ei floriferi!
Scot cu grija gladiolele din pamant, mai ales cele pe care le-am "marcat" pentru ca-mi place mult culoarea, si culeg fiecare "bobita" adica viitor bulb.
Cand plantez, fac rigole in care asez bulbii la distanta de o palma unul de celalalt, ii acopar bine chiar "musuroiesc" pentru a sustine planta cand va avea flori.
Eu am invatat de la floraresele autohtone sa plantez gladiola in aprilie si scot bulbii in octombrie.
 

roxy

Member
astia ii am mai demult. anul asta am cumparat bulbi albi, rosii si violet. pana acum au iesit cele alb dar nu au florile foarte mari (in schimb au niste firisoare rosii inauntru :D -imi pare rau ca nu am facut poza) si restul portocalii. m-au pacalit :(
cele rosii de anul asta inca nu au inflorit. mai astept.
daca o sa am bulbi rosii iti dau cu mare drag. sa vad cati sunt.
 
A

Anonymous

Guest
Au inceput si la mine sa infloreasca


si una din soiul cu flori mai mici

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt foarte frumoase. Dar banuiesc ca tu vroiai sa fie violet inchis. Oare nu e mai sigur sa se cumpere bulbi, rizomi din piata de la tarani? Desi... :|
 
Nu stiu daca taranul din piata nu-i incurca si el. Ca eu de ex. n-am insemnat care ce culoare a inflorit si nu mai stiu acum care e roz sau care-i portocaliu sau alba :oops: . Asa ca le voi pune la gramada si la primavara o sa iasa dupa cum s-or nimeri.
 

roxy

Member
eu am legat de gladiole ata in culoarea florilor. deci nu o sa am probleme. am vrut sa fac un experiment cu ele, sa obtin culori noi dar cand am ajuns eu la bunici se trecusera florile .
ramane pentru la anul :wink:
 

blueheart_d

Member
anu asta n-m avut noroc cu gladiolele. Am plantat vreo 20 de tufe, si au iesit doar 3. e adevarat ca florile isi manifesta astfel "supararea" cand proprietarul e bolnav? de fapt toate florile mi-au fost "suprate" anu asta avand in vedera ca in primavara a murit mama, si ea avea grija de ele in fiecare an si erau foarte frumoase si dese. cata lumina ar avea nevoie gladiolele?
 

blueheart_d

Member
aseara am scos bulbii de gladiole si am observat ca cei care au inflorit erau doar unul singur si mare, restul erau un grup de vreu 5-6 la un loc si de dimensiuni medii. in primavara am plantat tot cate un bulb intr-un cuib, iar acum cand i-am scos si i-am spalat, am observat labaza fiecaruia bulbul vechi uscat si fara viata. Oare de ce erau diferentele aste intre bulbi? de ce unii s-au inmultit foarte tare dar nu au facut floare iar cativa au dat doar un bulb si au inflorit?in plus am gasit multi pui mici de tot, cat unghia de la degetul mic poate chiar mai mici. ce sa fac cu ei? oare se dezvolta daca-i bag in pamant pt ca mi-e mila sa-i arunc
 

zamfira

Member
Nu-i arunca .Lasa-i acolo langa cei mari pana la primavara si atunci ii pui separat in "scoala" sa creasca , "semanati" pe randuri .
 

ghia_don

Active Member
titus24 a spus:
Fiind prima mea interventie va transmit salutul meu tuturor.Tototodata va adresez o intrebare al carui raspuns l-am cautat dar nu am reusit sa il aflu.Care este momentul potrivit pentru a scoate bulbii gladiolelor din gradina?Sa astept pana se usuca frunzele care acum sunt inca verzi?
cornelia a spus:
Salut Titus, bine ai venit. Poti sa mai lasi cormii in pamant. Ei rezista pana la -1-2 gr C. Adica trebuie sa-i scoti din pamant inainte de primul ger (da, la momentul ala frunzele vor fi vestejite
 

albela

Active Member
Am verificat bulbii de gladiole si am constatat ca toti au incoltit. Ce sa fac? Sa ii pun in pamant in casa sau sa mai astept sa se mai incalzeasca si sa ii plantez direct in gradina?
 

blueheart_d

Member
eu am plantat in gradina acum o saptamana o gramada de bulbi de gladiole chiar daca nu erau incoltiti. pe saptamana viitoare mi-a mai ramas de plantat mai bine de jumatate din intreg stocul. si anul trecut i-am plantat exact la sfarsit de martie si n-au avut nimic chiar daca a fost mai racoare decat anul asta.
 

albela

Active Member
Din cate am inteles eu, bulbii mari se planteaza separat pe randuri la o distanta de cca. 20 cm intre ei iar bulbii aceia mici de tot care se formeaza in jurul bulbilor mari se pun toti la un loc intr-o gropita separata? Voi asa faceti? :?
 
Sus