Gladiola Abisiana sau gladiola stelata

IZA

Active Member
:) Hai mai Mirela :oops: dar stai sa va zic ca aceste gladiole parfumate tare frumos au crescut acum mai bogate si mai frumoase ca anul trecut dar infloresc la sfarsitul lui iulie. Pana atunci infloresc cele bine stiute. :)
 

thea

Member
Aveam o rezerva in legatura cu bulbii acestia oferiti bonus de catre olandezi;credeam ca sunt fortati,infloresc primul an si apoi se duc.
M-am inselat si sunt f. bucuroasa!
Acum ca tocmai am primit catalogul cu bulbi de la ei am innebunit! :eek:
Dupa o introspectie si o analiza care sa ma aduca la ratiune si sa nu fac gaura in buget,am ajuns la concluzia ca trebuie sa comand ceeace este inedit si mai ales sa le comand pe luni de inflorire.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cica o firma olandeza.N-auzisi?Dar care?Asta-i intrebarea........... :mrgreen:
 

mirela06

Active Member
Pai aia vreau si eu, curioasa cum ma stii, sa aflu. Asa nu mai pun altii intrebari si scapa sa spuna lumea : - Ia si la asta . Toate vrea sa stie :rofl: :rofl: :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Zicea lumea pe aici ca au fost in Praktiker si Billa, voi cauta si eu in primavara :D De fapt, poza mi-e cunoscuta, cred ca am si vazut in magazine dar abia acum, ca am aflat cate ceva despre ea si m-am apucat de gradinarit anul asta, mi-a captat atentia.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Au fost bulbi si in supermarketuri in primavara. Recunosc insa ca le-am sarit atunci.
Le-am luat mai tarziu din City Garden, intr-o zi cand nu gasisem nici o planta care sa ma intereseze si mi se pusese pata sa cumpar totusi ceva :rofl:.
Daca stiam ca se fac atat de frumoase, le luam de mai demult.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, daca ai loc unde sa le plantezi, intotdeauna merita sa testezi si alte plante :D
 
Sus