Gladiola Abisiana sau gladiola stelata

IZA

Active Member
Am cumparat primavara trecuta bulbotuberculii de Gladiola Abisiana si i-am plantat in aprilie in plin soare. I-am udat destul de des mai ales pe timp de vara. Pe la sfarsitul lunii iulie inceputul lunii august au inceput sa infloreasca. Iti pot scrie ca au un mirooooooos asemanator cactusilor pe care i-am postat in album (cine are stie ce miros au) .Din pacate florile nu tin mult dar sunt deosebite. Infloresc mai multe pe o tija si ce-i bine ca nu toate o data ci pe rand intr-un interval de pana la o luna chiar. Bulbotuberculii i-am scos din pamant toamna foarte tarziu inainte de a ingheta pamantul. Ii am la loc uscat si racoros si abia astept sa-i plantez iar. Au si bulbotuberculi mici si multi pe langa ei.Sa te bucuri de florile lor si mai ales de parfumul lor fin.
 

marean

Active Member
Multumesc mult Iya pt informatiile date,o sa profit de ele din plin :wink: !
Si pe mine m+a atras mult planta datorita formei minunate a florilor )pe buna dreptate i se mai spune si orhideea paun),dar si datorita parfumulu,care se spune ca e minunat (daca seamana cu al echinopsis eyriesii,atunci e clar ,are un parfum fenomenal,merci de pont :wink: ) .
 

ghia_don

Active Member
Se mai numeste Acidanthera bicolor sau gladiola de Abisinia si arata asa
Si are un parfum sublim :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa inteleg ca inflorescenta este asemenea unei gladiole obisnuite?
:eek:
Si este parfumata?Immm.........grozav!
 

marean

Active Member
IZA a spus:
iudit a spus:
Gladiolus callianthus ,cu numele asta o stiu eu.
E frumoasa.
Ai mare dreptate. Imi cer scuze ca n-am mai verificat .Am mers pe mana lui Marean . :oops:
Pai eu nu am dat nicio denumire :mrgreen: ,decat pe cea din popor,de orhidee paun .
Fosta acidanthera muriliae,acutala gladiolus callianthus ( multe discutii datorate plasarii aici,si pe buna dreptate) ,uneori vine cu denumirea de gladiolus callianthus var .muriliae :wink: .
 

albela

Active Member
Despre asta vorbiti?

Este intradevar foarte parfumata si face destul de multe flori pe o singura planta. Se merita cumparata. Am vazut ca au aparut si pe la noi.
 

albela

Active Member
Nu i-am facut absolut nimic special. Nu ingrasaminte, nu udat excesiv, nu bibilit. Dar bulbii mei au fost primiti cadou de la bakker, poate de aia :rofl: .
 

IZA

Active Member
marean a spus:
IZA a spus:
iudit a spus:
Gladiolus callianthus ,cu numele asta o stiu eu.
E frumoasa.
Ai mare dreptate. Imi cer scuze ca n-am mai verificat .Am mers pe mana lui Marean . :oops:
Pai eu nu am dat nicio denumire :mrgreen: ,decat pe cea din popor,de orhidee paun .
Fosta acidanthera muriliae,acutala gladiolus callianthus ( multe discutii datorate plasarii aici,si pe buna dreptate) ,uneori vine cu denumirea de gladiolus callianthus var .muriliae :wink: .

:cry: Eu am crezut ca asa se numeste si tu stii mai bine..... ca eu stiam ca este gladiolus si mai cumva ca acum nu stiu cum sa zic chiar nu se supara ea daca atunci cand ma duc sa o miros nu-i spun denumirea in limba latina. Nu am mai avut asemenea planta si de aceea nu cunosc si alte denumiri. Eu m-am bucurat ca am aflat-o si pe cea de "gladiola stelata" si acum aflu si alte denumiri, multumesc frumos.
 

marean

Active Member
Eeee,nu-i bai ca nu-i stiai numele ...acuma,dupa ce mi-am luat si eu,i-am invatat toate numele,si in latina,si foste,si din popor,pt a cauta cat mai multe informatii despre ea :wink: .
 

thea

Member
Uraaa!Mi-a rasarit si mie Acidanthera!
M-am bucurat anul trecut f.mult timp de floriile si de parfumul lor.Eu le-am primit tot de la Bakker;dintre toti bulbii din acel bonus numai cu minunea asta parfumata m-am ales.
Am plantat bulbii in martie,pana acum nu aveam niciun semn ca au de gand sa rasara,norocul meu ca nu am refolosit ghivecele pt. ca eram sigura ca i-am pierdut.
Acum in cele 2 ghivece in care am pus bulbi au rasarit cate unul:un mic varf de plantuta.Sunt f. fericita!
Am postat pt. ca sa nu disperati daca nu v-au iesit inca.
 
Sus