Ginkgo biloba

sicora fabian

Active Member
Ai sanse sa-i deranjezi toate radacinile, daca-l transvazezi iar! Desi a iesit o radacina, balotul inca nu este destul de bine format incat sa reziste fara sa se dezmembreze . . .
Intoarce ghiveciul cu fundul in sus si incearca sa-l scoti, iar daca balotul iese fara sa se sfarme, transvazeaza-l. Oricum pana in primavara, radacinile vor mai creste si le va prinde bine un volum mai mare de pamant!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aca-i in pet, intai taie cu cutitul pet-ul pe laterale, asa va iesi imediat
 

ica

Member
si eu am unul de 2 ani;nici nu moare,nici nu adauga in crestere.Cand l-am pus avea cam 80 cm si asa a ramas;nu stiu ce sa-i mai fac!!!
 

miki70

Active Member
ica a spus:
si eu am unul de 2 ani;nici nu moare,nici nu adauga in crestere.Cand l-am pus avea cam 80 cm si asa a ramas;nu stiu ce sa-i mai fac!!!
Idem, doar ca al meu are 30cm. Cred ca le trebuie sol acid.
 

happy

Well-Known Member
Ieri am aflat si eu ca arborii de sex masculin se obtin prin altoire!!!O sa incerc la primavara sa iau o crenguta si sa altoiesc unul care parca sta de 2 ani.S-a oprit la 15cm! :x
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
What Is the Most Obvious Difference Between the Female and Male Ginkgo Tree?


The clearest distinction between the male ginkgo and the female ginkgo is what they produce to facilitate reproduction. The male ginkgo bears small pollen cones that resemble elongated cylinders with rounded tips. Female ginkgo trees produce fruit-like seeds that are known to smell like rancid butter or vomit after falling from the tree.


Is There a Way to Tell the Difference Between Genders in Young Ginkgo Trees?


If a ginkgo is still undeveloped, check its buds when they open in springtime. A male ginkgo shows the beginnings of pollen cones alongside the emerging clusters of leaves. In female ginkgo trees, slender shoots grow alongside the leaves instead. These shoots are destined to become the seeds of the female ginkgo once it reaches maturity.
 

Floria

Active Member
Multumesc Danero, eu am doi copacei de 30 cm, asa au ramas de doi ani nu au crescut deloc si credeam ca ii pot deosebi asa mici dar din pacate trebuie sa astept mult si bine....
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
Si cum stii care este masculin si care este feminin ?
In gradina botanica sunt mascul(fara fructe are semnul sagetii )si femela care face un fel de corcoduse(cu semnul aferent)
 
Sus