Ginkgo biloba

calin123

Member
Continutul de principii active al acestui tip de macerat e discutabil , :) face bine dar nu se poate demonstra
:evil: e un fel de visinata ??
 

mirela06

Active Member
visinata asta, combinata cu alte amestecuri (Ex. pastura) face minuni, doar sa stii sa o iei. Nu e de tuicarit :rofl:
 

tzushuca

Member
calin123 a spus:
Continutul de principii active al acestui tip de macerat e discutabil , :) face bine dar nu se poate demonstra
:evil: e un fel de visinata ??
apoi dragu meu sa stii ca si visinata are multe calitati
depinde de doza (la fe, oul - poate fii medicament ,aliment sau otrava)

medicina naturista este un instrument valoros(poate fii si periculos )
demonstratii exista, doar trebuie cautate,si cand te ajunge disperarea sa vezi cum cauti(pacat ca doar atunci )
rezultate apar doar daca e acompaniata de perseverenta
si,
reactiile adverse, daca se respecta grosier niste reguli, sunt neglijabile in comparatie cu
marea majoritate a medicamentelor
oricum, in ambele cazuri, de cele mai multe ori
ignoranta (de o clipa sau de o viata)ne da lovitura de gratie
 

bradut

Well-Known Member
Am un Ginkgo biloba de 35cm si as vrea sa stiu daca il pot planta in gradina, definitiv. Pot sa-l pun intr-un loc insorit? Trebuie protejat iarna?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poti sa il pui in gradina, in loc insorit. Dupa cite stiu nu are probleme cu frigul peste iarna. Trebuie sa il pui totusi tini d cont ca va creste destul de mare (doar daca nu ai un soi pitic)...si va face destul de multa umbra.
 
A

Anonymous

Guest
bradut .si io am un ginko,nu stiu daca e el sau ea
dar avea vreo 60 cm cand l-am plantat ,avu vreo 3 ani
dar il protejez cu crengi de brad
 

mirela06

Active Member
Foarte frumos. Eu l-am plantat acum un an, direct afara, nu l-am protejat niciodata pt. ca asa am vazut ca ereu tinuti la o firma si nici nu stiu ce este (el sau ea). Singura mea grija, ca va creste mare si eu l-am plantat unde nu prea trebuia. Voi incerca, asa cum am citit, sa-l tund sau sa iau masuri extreme, sa-l tai si sa astept sa dea de jos. http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/UN ... RCYMGVJAHF
 
A

Anonymous

Guest
bradut trebuie sa-i plantezi in pamant ,sa-i separi si sa-i pui la distantza
nu cresc prea repede,deci fii fara frica ca itzi inunda casa
ginko e la origini o conifera cu frunze cazatoare
nu stiu in ce zona stai sau vrei sa-i ingropi,dar pt primul an io zic sa-l protejezi cum tzi-am zis
are mare importantza daca e plantat in apropiere de casa,gard ,ce fel de gard e,daca e protejat de vanturile rele din iarna,daca casa e locuita permanent ,deci poate primi caldura......sunt o multzime de factori de luat in consideratzie
 
A

Anonymous

Guest
mirela ginko al tau e extrem de mare
e adevarat ca e un loc nefericit ales,dar inca se poate muta
 

mirela06

Active Member
Chiar nu stiu unde sa-l pun deocamdata. La poarta nu am unde, restul este vie si gradina sotului cu legume. Si-asa mi-a delimitat drastic terenul pt. flori. Chiar cred ca voi lua masuri de urgenta, sau ma gindesc ce voi face :cry:
 
A

Anonymous

Guest
mirela o sa razi ,ginko meu e plantat in vie,in spatele curtii catzeilor.abia astept sa creasca sa le tzina umbra blanoshilor canini
 

mirela06

Active Member
Nu rid, dar ma gindesc....nu cumva aia micii sa-l ude prea insistent si sa pateasca ceva :? Eu si sa vreau sa-l mut nu am cum pt. ca in capul viei, gradinii, casei, peste tot, am vecini si gradinile lor si daca le face umbra, am dat de belea cu ei :cry: Concluzia...Am sa-l tai mereu sa nu creasca mare decit cit vreau eu. Daca nu...
 
A

Anonymous

Guest
pai si daca il pui undeva si face umbra la vie ce?
io am in vitza ginko,catziva piersici,un par de vreo 2.5 m,2 meri,un prun,un alt par mic, 1 mar decorativ cu frunze roshii si un corcodush cu frunze roshii si o parte de vie e unbrita de un nuc mare de vreo 100 de ani.....si via n-a zis nika rodeste foarte bine
in conditziile in care e asha de cald putzina umbra nu-i strica ni-ci ei
doar vezi sa primeasca soare dinspre sud
via mea e orientata N-S
am vazut o multzime de vii in care erau pushi si copaci,e drept ca aveau coroanele aranjate
e pacat ca bietul copacel sa nu se simta bine,e un copac nobil si mai rar decat via
 

mirela06

Active Member
Seful de gradina nu-mi da voie. Mi-a spus ca daca-i afectez cultura nu mai am ce papa :rofl: Este perfectionist si bibileste atita la ea ca de multe ori ma gindesc ,ca plantele cresc numai de frica sa nu-l supere si sa-i raspunda cumva dragostei lui :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
sa stii ca ginko e un copac care stimuleaza........spunei ca plantele or sa aiba memorie mai buna si or sa creasca mai bine cu el ca protectie.......doar esti femeie!:)
 
Sus