Ginkgo biloba - arborele pagodelor

gino

Member
Copac destul de rar la noi in tara, Ginkgo biloba este o specie ce provine din China unde creste spontan. Se spune ca anumite exemplare de acolo au peste 5000 de ani. Poate atinge 25 - 30 de metrii inaltime si este o specie dioica, adica plantele sunt mascul si femela.
Si masculul si femela produc flori, dar numai femela produce fructe.
Sunt foarte decorativi prin forma interesanta a frunzelor si prin coloritul pe care il capata toamna. Pot fi crescuti si ca plante la ghiveci mai multi ani si se preteaza perfect pentru a fi ...bonsaificati, datorita faptului ca sunt foarte rezistenti si nu au nevoie de conditii speciale de cultura.
Cresc foarte bine in aer liber si nu trebuiesc protejati iarna.
( Am cateva exemplare in gradina de la tara )
Fructele sunt de marimea unor caise, se coc destul de tarziu in conditiile de la noi ( sfarsitul lui noiembrie ) si sunt urat mirositoare.
Dulci - acrisoare la gust si usor astringente.
Fructele, dar si frunzele au velietati medicinale si din ele se produc diferite ceaiuri si medicamente.
[/i]
 

sarselia

Active Member
Moderator
suuper!

si mie mi-ar place unul!
sunt de-a dreptul sublimi!
am vazut unul la un parc dendrologic de aici de langa Arad la Macea si m-a impresionat.

minunati!
 

gino

Member
Este foarte adevarat, nu poti sa nu ramai impresionat cand vezi un astfel de arbore matur in toata splendoarea lui.
Am citit foarte multe lucruri interesante despre parcul dendrologic de la Macea. Astfel de locuri sunt din ce in ce mai putine in tara, din pacate...
 

sarselia

Active Member
Moderator
ai dreptate Gino.
parcul acela a fost multi ani in paragina - are si un castel care abia acum a fost reabilitat si parcul la fel si asta numai pentru ca o universitate si-a dat seama de valoarea lui.
e superb arborele ginko de acolo(intelesesem ca ar fi 2 ) dar eu unu am vazut.

eu una anul acesta am cumparat seminte si m-am ambitionat sa cresc un baobab.
si el e superb si am fost incantata sa vad cum a rasrit din seminte.
acum am emotii pentru ca sper sa treaca cu bine peste iarna.
din pacate sunt pomi care nu sunt ok pentru clima noastra numai ca as vrea sa fac din el un copacel de apartam.
sa vedem ce va mai fi.
 

gino

Member
Nu stiu cum se comporta boababul in conditii de interior, dar gynkgo se descurca foarte bine. La sfarsitul lui octombrie incepe sa-si piarda frunzele la fel ca si cei din exterior. Are nevoie iarna de racoare, sau chiar frig. Primavara intra ceva mai greu in vegetatie, apoi are o crestere accelerata timp de o luna doua.
Am un copacel in balcon de 4 ani, intr-un ghiveci de 18 cu inaltimea de 16 cm. Planta are usor peste 30 de cm. si inca nu a ramificat.
Daca ar fi fost direct in sol, la varsta asta ar fi avut peste un metru si cateva ramuri laterale.
 

sarselia

Active Member
Moderator
da e mai greu cu copaceii astia in ghiveci pentru ca si baobabul si ginko au nevoie de spatiu ca sa se dezvolte dar fiind obisnuiti de mici asa cred ca ar rezista.

oricum trebuie incercat.

tu ai avut seminte de ginko?
ca si pe mine ma bateau gandurile in vara sa cumpar numai ca anul acesta a fost randul baobaului.
poate la anul incerc si un ginko --sa vedem...
 

gino

Member
Sarselia, cred ca ar trebui sa deschizi un topic despre boabab si sa ne spui despre experienta ta. Pe mine unul ma intereseaza subiectul. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
mersi de sfaturi gino!
l-am deschis dar nimeni nu e interesat
e ceva mult prea special si mai ales greu de crscut la noi
si eu experimentez acum
de aceea cand am vazut de ginko am intrat si eu sa vad cum e cu el dar stiam ca acesta rezista afara la clima noastra.

promit ca voi pune si poze cu Mr. Baobab dar trebuie sa il aranjez ca sa dea bine :)

oricum la inceput nu sunt deloc atractivi --are niste frunze comune -acum are vreo 10 cm -si nu lasa sa se vada nimic din ce ar putea fi.
 

gino

Member
Eu am avut fructe, din care am si consumat, chiar daca, asa cum am spus, au un miros insuportabil...
Din samburii semanati anul asta, mai am zece masculi si doua femele.
Plantele au acum aproximativ 10 - 12 cm. si inca nu au inceput sa-si coloreze frunzele de toamna.
Femelele sunt ceva mai rare. Din o suta de samburi, daca sunt unul - doi femela. Si mai trebuie sa si germineze...
 

sarselia

Active Member
Moderator
oooo treaba grea cu semintele astea...
mie din seminte mi-au rasarit vreo 3 baobabi
acuma nu stiu ce sunt -femei, barbati
important e sa le mearga bine

:0)
 

gino

Member
Din cate stiu eu boababul nu este o planta dioica ( poate ma insel )
Fructul are mai multe seminte, sau sambure ca la gynkgo ?
Discutam aici in paralel despre ginkgo si boabab, sper sa nu se supere cineva... :D
Din cate seminte ai obtinut trei plante ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
pai stai sa imi aduc aminte..
cred ca din 10 seminte am obtinut 4 plante de fapt dar una a murit pe drum
nu tiu de ce s-a uscat
cand am mutat-o din locul unde a rasarit la ceva timp am vazut ca da semne de oboseala si obosita a fost ca a murit.
m-am mirat si eu ca au germinat asa de repede
in max 1 luna erau rasarite
le-am plantat in turba amestecata cu nisip si le-am tinut in plin soare si cu pungi in cap
si au venit pe lume
trebuie sa ma mai documentez si eu sa vad daca sunt monocarpe sau nu .
stiu ca cica ar fi polenizate de lilieci.
uuuh nu cred ca mi-as dori unul in camera dar noah....

si eu sper sa nu se supere nimeni pe noi dar sunt mai ciudati copcaii nostri si de aceea facem un fel de paralela.

:rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
m-am tampit!
vroiam sa zic dioica si a iesit monocarpa....
cred ca e din cauza oboselii

8)
 

sarselia

Active Member
Moderator
am vazut ca cineva din acest forum chiar ar cumpara copac ginko
poate ca ai putea-o ajuta.

mie imi plac la nebunie frunzele lui
sunt superbe
ma gandesc ca toamna sunt si mai frumoase.
cel de la Macea inca nu era pregatit de toamna si l-am vazut cam acum 1 luna.
 

gino

Member
Asteptam sa ne arati ceva imagini cu copacul de la Macea atunci cand frunzele vor incepe sa se coloreze, dar si cu copaceii butoi pe care i-ai obtinut din seminte... :D
 

enya

Member
ma bag si eu...am auzit ca si aici in brasov,undeva in parcul central exista un astfel de arbore ginkgo biloba...stateam de vorba cu cineva si mi-a spus de acest arbore ca este foarte mare si batrin...mi-a spus si locul din parc unde se afla dar nu mai tzin bine minte...am sa merg cind voi avea timp sa-l caut si poate reusesc sa fac si niste poze...sper sa fie adevarat si sa nu fi gresit persoana respectiva...cum trebuie sa arate frunzele sau arborele?nu stiu dupa ce sa ma uit...nu am vazut niciodata un arb de ginkgo biloba.
 

enya

Member
ok...am vazut...acum am o idee despre ce trebuie sa caut sau despre ce ar trebui sa vad...imi mai trebuie timp liber...
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur pt tine ca-l ai ,insa cred ca-i prea aproape plantat,sa nu-i creasca radacinile si sa-ti ridice aleea.
 
Sus