Ghivece potrivite pt orhidee

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
M-am gandit si eu dar aveam un fir de speranta ca n-ar fi chiar asa...da' daca zici tu Iulia, mi-am luat gandul :(
 

Kati

Active Member
refu a spus:
Am o intrebare, s-ar putea sa nu fie topicul corect dar imi asum riscul.
stie cineva udne se gasesc ghivece de plastic transparente si eventual costuri? Multumesc frumos si o zi buna.
Singurul loc unde am vazut ghivece transparente a fost la Hornbach. Costa de la 2,5 sau 3,5 lei in sus. Farfurioara se plateste separat, si din cate am vazut, erau mult mai scumpe decat ghivecele. Probabil ca se gasesc si unele mai ieftine in alte parti.
Sau poti comanda de pe net, numai ca cele mai convenabile se gasesc in strainatate si taxa postala este atat de mare, incat nu prea merita efortul.
 

Kati

Active Member
Cu placere. Si eu am cautat, dar apoi am lasat-o moarta din cauza preturilor prea piperate :(
 
D

dyayzh

Guest
Ghivece transparente am vazut la Mr. Bricolage. Eu insa am cumparat de la "uz casnic" recipiente inalte din plastic, transparente, le-am gaurit..si sunt perfecte pentru orhidee :D
 

Kati

Active Member
meca.mihaela a spus:
Am o intrebare... am primit acum cateva zile o orhidee mica... Phalaeniopsis, si am citit ca ii tb ghiveci transparent. Mai am o Zygopetalum de vreo 4 ani, dar nu a necesitat ghiveci translucid... pana acum.. :oops:

Ar fi de preferat sa o pun in ghiveci transparent?
Toate orhideele au nevoie de ghiveci transparent?
ira a spus:
meca.mihaela a spus:
Ar fi de preferat sa o pun in ghiveci transparent?
Toate orhideele au nevoie de ghiveci transparent?
Nu, numai la phale se folosesc ghivece transparente :D
meca.mihaela a spus:
:D MULTUMESC MULT :wink:
 

Alexxxia

Member
Am citit acum 5 ani succesul unei doamne care isi tinea orhideele - phal dendrobium miltonia - in vase de sticla fara gauri in scoarta de dimensiuni putin mai mari fata de cea de origine. Le uda umpland vasul cu apa si dupa 15 minute adauga o data la 2 luni ingrasamant. Vasele nu depasesc 20 cm largime si 20-25 adancime. Scoarta fiind 3-4 cm marime ajunge sa se usuce si sa radacinile beneficiaza de mai multa umiditate. Are cate 4-5 tije florale la fiecare. Un succes nemaipomenit! Si la mine a fost la fel pana cand le am pus vase prea mari si au avut mai putina lumina atunci au stagnat. Dezavantajul este dezvoltarea algelor care trebuie curatate macar o data pe an. Aveam ferestrele spre sud si pusesem un plastic mat pe ele si in acel moment succesul a fost maxim. Nu las apa pe fundul ghiveciului, asta inseamna ca scurg de mai multe ori. Iarna ud o data pe luna.... La dendrobium nobile vara las apa pe fundul vazei transparente deoarece la 45c in casa aceasta se evapora intr o zi idem pt phal. La miltoniopsis am un amestec de perlit si scoarta de 1cm si ud prin pulverizare de sus in jos in vase cat mai mici posibile cat o cana de ex. Practic se vede cand scade condensul pe peretele de sticla la mai mult de 4cm de la buza canii atunci pulverizez pe sus. Le merge binisor si lor daca au suficienta lumina si vasul destul de stramt. Am avut multi puisori si flori pana in noiembrie.
 
Sus