Ghivece neconventionale?

Claudiavis

Active Member
La multi ani tuturor!

Am o intrebare pentru voi: a incercat cineva sa foloseasca pe post de ghivece diverse recipiente de bucatarie (sosiere, cesti de supa.....), fara gaura de scurgere? Daca da, au supravietuit plantele?

Intreb pentru ca m-ar tenta sa pun niste violete africane la geamul de la bucatarie si deh, mi-ar placea sa le plantez in chestii de genul asta:

http://www.mobexpert.ro/data/articles/41/14363/JOSEPHINE-LETIERA-CERAMICA-alb-patinatL145l105h-1-1b.jpg
http://cdn.allshops.ro/files/clients/97/6763/p/62/bol-ceramic-pentru-supa-capsuni-10998457_normal.png

Multumesc :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am un bonsai intr-o sosiera de 100ml de vreo 4 ani cred , nu are nimic , se va limita cresterea in functie de spatiul avut , asta la orice planta dar e nevoie de gauri , obligatoriu , doar eventual folosit ca masca si pe fund ceva caramida sparta
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
..sau.....un strat foarte grosier de peste 1/3 din ceainicul ala cu ceva foarte absorbant , spartura de caramida , zgura , ceramica nearsa ...ceva de genul si udat doar la nevoie
 

LadyBug

Well-Known Member
Dar poti sa-i faci gauri cu un burghiu si cu multa atentie, se poate sa se sparga un pic si pe langa...Eu am masti de ghivece din portelan de 3 ani gaurite si asa a mers (s-a spart nitel pe langa gaura facuta, sau la unele s-a crapat fundul, dar daca ai grija si noroc nu se crapa). O sa caut sa postez niste poze. Totusi, anumite plante pot rezista o perioada, eu am un hibi care se afla intr-o masca de plastic la care nu are gauri de 2 ani, dar il si ud mai rarut...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Subscriu la ce a zis Lady.Si eu am plante (suculente insa) in ceainice si alte nazdravanii si tot asa am facut gaura:cu un cutit f ascutit si multa atentie.
 

elianna

Well-Known Member
Succes la gaurit:) Gabiuta e maestra daca a reusit cu cutitul. Eu n-am reusit nici cu burghiul asa ca folosesc diverse recipiente doar ca masca cu ceva pietricele pe fund pentru surplusul de apa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Emilia , iei un burghiu cu varful conic si dai gaura cu el foarte usor , atentie , nu se uda altfel merge foarte greu sau deloc

Varianta fara gaura insa asigura un glaf de la geam impecabil :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Puteti incerca sa dati mai intai gaura cu un burghiu cu diametru foarte mic, urmand sa cresteti gradual diametrul pana la dimensiunea dorita
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am un cutit f ascutit si am cumparat niscaiva rabdare inainte de a sparge fundul recipientului :tavalit: .
Serios insa chiar cu cutitul am facut gauri la mai multe cani,ceainice,etc...Am dat f f usor cu un ciocanel si apoi am inceput sa "insurubez" cutitul pana s-a facut gaura cat mi-a convenit.
 
Sus