Ghivece decorate

angela draganoiu

Active Member
Nicoleta sa stii ca Violeta are dreptate ai minute de aur, felicitari.
off topic. Violeta nu incetezi sa ma amuzi cu animatiile tale. esti un izvor nesecat de ele.
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari Nicoleta! Te rugam sa ne explici pas cu pas ce si cum...de unde servetele...etc. Multam fain!!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pana sa va dea Nicoleta detalii,dati un search in google cu Tehnica decoupage sau tehnica servetelului.
 

nicoleta

Member
Multumesc, fetelor, ma laudati prea mult pentru o incercare! Cu mare placere va povestesc.
Ghivecele le-am cumparat din Practiker cu 20.000 cele mici si 30.000 cele mai mari; mi s-au parut frumoase si bune de decorat cu acuarele ma gindeam eu in magazin. Apoi am venit acasa si m-am gindit sa va intreb. Am vazut citeva in albumul lui Carmen si apoi Iudit mi-a dat niste site-uri interesante. Acolo am vazut ca tehnica se numeste "decoupage" si "tehnica servetelului". Nu e mare lucru, pare complicat dar nu e deloc! Sincer, m-am gindit sa nu rideti de mine...
 

angela draganoiu

Active Member
pai cum sa ridem de tine ? cind ai facut ceva atit de frumos ?. si, cum ne stii, mari amatoare de frumos ne-a placut teribil ce ai facut. spor la lucru.
 

nicoleta

Member
Poate va sunt de folos:
http://www.youtube.com/watch?v=Z-VUQS__6Pw
http://decoupage.myluxuryhotel.com/brow ... 14037.html
Exista un lipici anume, tubul micut din foto, care in momentul in care se usuca devine lucios ca un lac. Adevarata problema e cu servetelele in trei straturi, trebuie sa cumperi tot pachetul si ai nevoie doar de unul, ca doar nu le decorezi la fel. Deci hai la schimburi de servetele! :rofl:
Ma ofer sa vin la fiecare acasa sa va arat si uite asa am pus-o de o vacanta prelungita prin toata tara!!! :rofl:
 

Leanna

Member
:D Eu decorez ghivece pictand ceva pe ele..modele cu flori...modele abstracte,sau lipesc ceva pe ele.Aveam ghivece lipite cu scoici,acum am decorat unul infasurandu-l cu sfoara...partea superioara a ghiveciului am vopsit-o cu vopsea acrilica cuprurie :D si doua pictate
 

nicoleta

Member
:eek: Pai aici avem de-a face cu un artist! Mie imi plac foarte mult! Sa ne mai faci si alte surprize sa mai invatam si noi!
 

lili

Member
Cred ca aici avem de-a face cu un om, care este mai mult decat un pasionat de flori :wink: Originale si valoroase ... tocmai pentru faptul ca sunt facute de mainile tale !!!! Bravo tie Leanna!!!!......ne bucuram si ne mandrim cu tine!!!! :D
 
D

dyayzh

Guest
Imaginatie...talent si timp :D Foarte frumoase. Se vede teaba ca am sa ma apuc si eu....in fiecare luna imi premiez o planta cu ghiveci "dichisit" :)
 

lili

Member
Leanna a spus:
:D Multumesc fetelor,imi vor creste urechiusele de la atatea laude :oops:
Urechiusele nu vor creste!!! :wink: poate dorinta de-a ne sta aproape ...... :D :D :D
Iar cuvintele ti-au fost adresate cu multa admiratie si bucurie :wink: ... le meriti din plin!!!! :hug: :*
 

Leanna

Member
Voi imparatasi cunostintele in ale decorarii cu mare placere :D
Pentru a obtine un vas frumos pictat initial va trebui sa degresati suprafata vasului(in cazul nostru ghiveci de teracota),eu folosesc un tampon imbibat cu alcool. Dupa care vopsesc suprafata prin tamponare(folosind un burete) cu vopsea acrilica sau altfel de vopsea pe baza de apa,ar fi de dorit o vopsea rezistenta la apa.De dorit primul strat sa fie alb,stratul doi deja va fi culoarea de fond. Uneori folosesc vopsea alba lavabila amestecata cu guasa,obtin astfel culori pastelate.Mai apoi se deseneaza cu un creion modelul dorit,flori sau alte modele. Penultimul pas va fi colorarea motivelor desenate cu creionul.In final se aplica un strat de lac.Nu e obligatoriu sa lacuiti suprafata,eu insa o fac pentru a "fixa "mai bine vopseaua.
Vasul infasurat cu sfoara l-am obtinut usor.Initial am vopsit partea superioara cu vopsea acrilica aramie.Pe suprafata curata am aplicat pete de lipici pentru a fixa sfoara mai bine.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
M-a ambitionat Nicoleta,le-am vrut mai vii pentru ca merg afara.

Clar ca tre sa mai exersez!
 

nicoleta

Member
Iudit, nici nu-ti dai seama cit ma bucur ca te-ai apucat de lucru. Dupa parerea mea ti-au iesit tare bine! Mie imi plac mult! Bravo!
 
Sus