Ghivece decorate

cornelia

Fondator
Membru staff
alic
Trimis: Mie Mar 01, 2006

eu mi-am decorat o parte din ghivece cu bucati de autocolant si diverse forme pe care le-am decupat pe cutter-plotter, dar se pot decupa si cu un foarfece; important este sa ai imaginatie si o mana buna; este mai simlu pt. ca folia autocolanta are propriul adeziv si nu mai trebuie folosit lipici sau aracet ; totul e sa ai un fohn la indemana ca sa poti mula mai usor folia


schlucky
Trimis: Mie Mar 01, 2006
angela draganoiu a scris:
deci se folosesc de alea cu mai multe straturi sau f f f subtiri, nu ?

nu angela, egal cat de gros/subtire e servetelul...are minim 3 straturi...tu il desfaci si folosesti primul strat pe care e modelul.... si de aceea fiind asa subtire si respectiv transparent ghiveciul e bine sa fie dat cu grund (ce se da sub vopsea) pt. al deschide la culoare si recunoste apoi modelul
si fiindca servetelul se umezeste de la lipici, este bine sa se intinda peste el folia transparenta folosita in bucatarie de ex. si abai apoi se da cu perie peste (de ob. pensula de desen fina)
astia mai dotati folosesc un "sprey-lipici" care cica nu umezeste servetelul si nici nu duce la "decolorarea" modelului .....
cred ca toate chestile astea de "decoratiuni" le putiti gasi in magazine de decor
link-uri:
http://el4a.net/servietten.html
http://www.bastelfanatiker.de/serviette ... entopf.htm
aici veti gasi mai multe lucruri, poate, interesante
http://www.bastelfanatiker.de/serviette ... -start.htm

Sarah
Trimis: Mie Iun 28, 2006

In putinele momente de relaxare (relaxare inseamna pentru mine orice nu trebuie sa fac pentru ca trebuie), "pictez" ghivece. Ghivece normale din ceramica nelacuita. Pensula (e) si vopsele de acril (eventual combinat cu tempara sau guasa). Modele, unicolore, degrade, ce-mi vine sau ce am nevoie pentru un anumit spatiu/ o anumita planta. Cand este uscat, aplicat strat de lac incolor cu pensula. Ies minunat, le faci dupa propriul gust si imaginatie. (Atentie: lacul inchide usor culorile si oricum le intensifica). O alta tehnica este aplicarea vopselei nu cu pensula ci cu un buretel prin tamponare.

alic
Trimis: Vin Iul 21, 2006

ce pot face....doua maini dibace
http://forum.oneden.com/index.php?showtopic=222
 

claudia_s

Member
ghivecele se mai pot decora si astfel: lipesti pe ghiveci pietricele sau faianta sparta sau scoici si umpli rosturile dintre ele cu ghips. Cu un burete umed stergi surplusul de ghips (ca si la rosturile de la faianta) si noul ghiveci e gata. Daca vrei sa ii dai si putin luciu, poti sa dai cu lac pe deasupra.
 

Roxana

Active Member
Eu am vazut niste ghivece foarte frumos colorate prin amplasarea pe suprafata pamantului niste pietricele de culoari diferite care aratau foarte bine.
Nu stiu daca plantelor le place, dar..
 

carmenn

Member
hm, o poza ai cu ghiveciul din faianta?? suna foarte interesant...

si eu imi pictez ghivecele, cu culoare in ulei, dar nu le mai lacuiesc, ca sa poata respira planta bine prin ghiveciul de lut...
degradeurile sunt cel mai usor de pictat, si arata foarte bine... cine chiar are mana buna, poate face si modele, floricele etc..
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Foarte frumos!
Baietii mei au lipit pe un ghiveci scoici.Din pacate nu-l mai am,l-am dat cadou.
Dar numai o data tre sa le propun sa mai faca unul tot asa ,sigur nu vor sta pe ganduri.
 

carmenn

Member
uau....super fain ghiveciul....FELICITARI
cu ce ai lipit bucatile de faianta?
am si eu o gramada ce cioburi de faianta ca doar stiam eu ca o sa fie bune la ceva odata...
sa-mi fac o lista cu ce trebuie cumparat, si ma apuc de treaba, numa sa se inclazesca un pic vremea, sa nu-mi inghete mainile pe ghiveci...
buna ideea...foarte buna
 

carmenn

Member
unde pui ca in modul asta poti reconditiona ghivecele care nu mai au luciul de altadata, si ii schimbi doar haina... :wink:
 

claudia_s

Member
pai daca ghiveciul e din ceramica lipesti bucatile de faianta cu adeziv pentru faianta sau cu ciment cu apa si putin aracet si umpli rosturile cu ghips sau cu mortar sau chiar cu chit de rostuit faianta.
- daca ghiveciul e din plastic lipesti cu picatura iar rosturile cu silicon si finisezi siliconul cum scrie pe tub.
 

nicoleta

Member
Dragelor, cred ca stau de 2 ore pe net cautind "tehnica servetelelor". M-ar interesa pentru a decora ghivece normale de ceramica. Adresele de mai sus cu care m-am delectat sunt in limba germana, cu care eu sunt paralela. Ma puteti ajuta sa inteleg aceasta tehnica?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ai nevoie de lipici special,se gaseste si la noi in unele hypermarketuri sau in magazine specializate (caut adresa si ti-o dau).Se desprinde cel mai de sus start al servetelului si se lipeste cu grija pe obiectul dorit,desigur acesta are deja lipiciul intins pe el.Dupa uscare se da cu un lac special cred pt. asa ceva.Lucru destul de migalos,dar merita.
 

nicoleta

Member
Dragele mele, Carmen m-a incurajat, Iudit mi-a dat site-urile, e vina lor!!! :rofl: Iata ce am reusit sa fac (e doar o incercare, sper un inceput), alaturi de baietelul meu:

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Wow Nicoleta!Tu te-ai pus serios pe treaba!Sa ne zici si noua de unde ai procurat materialele necesare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bravo Nicoleta. Ma uitam prin albumul tau si am dat peste ele fara sa stiu ca-s facute chiar de tine si-mi ziceam: "ia uite dom'le ce ghivece frumoase are fata asta!". :marfa:
 

Floria

Active Member
Nicoleta, Felicitari!
Sunt foarte frumoade ghivecele tale.
Intrebarea mea este: Ai facut tot ghiveciul sau doar l-ai pictat?
Pe mine ma intereseaza si tehnologia lucrului cu lutul daca stie cineva.
 
Sus