Ghivece ceramica

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat ghivece ceramica pe care vreau sa le pastrez peste iarna afara in gradina.
Intrebari:
1.rezista la temperaturi joase ?
2.cu ce sa le vopsesc ca sa reziste mai bine si sa si arate la fel de frumos?
Vopsea acrilica?
3.mai are cineva asa ceva deci experienta ?
Multumesc...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gasit.............multu !
Mi-am adus aminte ca in tineretile mele flamboaiante :) am facut asa ceva insa erau vopseluri de ulei de la Fondul Plastic.Si am gasit si un topic dedicat acestor indeletniri asa ca se pot comasa daca moderatorii doresc :D
 

fixpix

Active Member
Pai... conteaza cu ce vopsea dai? Io stiu ca ceramica "plezneste" la inghet. Nu stiu ce rost are vopseaua pe deasupra... Oi fi io wrong ???
Am mai lasat si io ghivece de ceramica prin curte, dar d-alea sparte, ciobite, in care nu era nimic plantat. Poate de la apa din pamant (cand ingheata) patesc ce patesc.
:?:
 

miki70

Active Member
Si eu zic la fel, nu conteaza cu ce sunt date , pleznesc cand volumul pamantului isi mareste volumul . Dc vrei sa le pastrezi afara trebuie sa le izolezi bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vopseaua de exterior le fereste de intemperii si nu le lasa sa se pateze.Plus ca le da o alta..."fatza" culoarea fiind de fapt aceeasi cu cea naturala.
In interior se poate "placa" cu polietilena sau straturi groase de cartoane,ziare sau ma mai gindesc....In definitiv experimentez cu unul.
Sunt f mari si tiritul lor in casa e dezastru...sau ma rog cred ca va fi :mrgreen: si nu pentru mine ci pentru cel care va efectua operatiunea :) .Ca sa acopar pe exteriorul vasului :( exclud aceasta posibilitate ca imi va zgiriia ochiul :oops: ori de cite ori voi trece pe linga ele cind gradina va fi chealo-goala.

Mai Fixulet dragalasule :D cum sa fii tu wrong??? :rofl:
Hai cu idei de a le pastra afara totusi :| Si arunca si tu sparturile ca alea nu aduc noroc :) ci numai cioburile :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am un ghiveci din ceramica pe care-l tin afara de ani de zile si inca n-a crapat...poate e o intamplare, altfel, eu stiu ca bune de tinut afara sunt cele adevarate, 'terracotta'. O fi si-al meu de-ala :?
Nu stiu daca e o idee foarte buna o vopsea care sa le impermeabilizeze pe exterior, in felul asta ceramica nu se usuca niciodata, nu stiu daca-i bine :? Da' poate si io, ca Fixu, is wrong :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmm......ia fa o poza si trimitemi-o sa vaz eu cum arata dupa atitia ani .

Naiba stie daca e sau nu teracota .Stiu doar ca pe eticheta scrie ca sunt executate in Vietnam 8). ....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le vazusem in album cind m-am uitat la catei :D dar nu stiam ca sunt din ceramica.Aha.Asa ferite am unde sa le tin .Chiar invelite.....elegant.
Care ti s-au parut ca au rezistat mai bine?Cele smaltuite sau celelalte?
Pun si eu atitea intrebari de parca cine stie ce mare scofala ar fi...dar pentru mine chiar este important si daca primesc eu sfaturi sigur vor fi de folos si la altii.
Merci Mascha. :D
 

MASCHA

Active Member
Nu stiu ce sa zic :? .... toate :oops: Cele smaltuite sunt mai mari si stiu ca pe eticheta scria ca sunt rezistente la ger,cele de ceramica sunt italienesti si nu aveau nici o indicatie.
Sincera sa fiu eu le-am invelit ca sa protejez radacinile plantelor......nu m-am gandit ca ar putea crapa :oops:
Am mai lasat afara chiar in gradina si o oala din lut luata de la olari din targ si nu a avut nimic!Ca asta este oala
http://mascha.sunphoto.ro/gradina_2010/28327824
aveam o caldaruse plantata in ea, le am de doi ani.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, vorba lunga saracia omului :mrgreen: Rezistenta lor la ger e data cred de materialul folosit si de felul in care au fost arse iar tu chestiile astea nu le stii, deci eu zic sa nu te apuci de at cu tot felul de vopseluri, sa le protejezi altfel, oricum trebuie sa le invelesti ca sa nu inghete radacinile plantelor, deci nu-ti mai freca neuronul prea mult :)
Eu al meu nu l-am protejat niciodata pentru ca am plantat in el niste sedum de-ala invaziv si nu mi-a pasat daca supravietuieste iernii, evident ca n-a murit, ala-i ca raia :evil:
 

miki70

Active Member
Eu zic sa te intorci la magazinul de unde le-ai luat si sa cer informatii. Am si eu cateva ghivece de ceramica tot made in Vietnam de la Baumax, nu stiu daca acestea sunt rezistente la ger, nu m-a interesat o astfel de informatie pentru ca le-am luat pentru interior dar stiu ca anul trecut scria pe unele tot made in Vietnam ca sunt rezistente la ger.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda...deci ajunseram de unde plecaram... :rofl:
Buuuun.......neuronul functioneaza ca l-am frecat :rofl: asa ca o sa infofolesc ghiveci.urile :twisted: si le bag la iernat sub stresini iar intorsul la Brico e inutil ca aia nu stiau nici pretul lor corect.Au facut investigatii serioase ca sa il afle :incapatanat:
Iar eu le-am luat sa pun "chestii" care se uda :rofl:
Multu tuturor..... :arrow: :rose:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai fa o proba, unul lasa-l in bataia vremurilor, daca planta suporta :D Sau, fa o experienta pana la venirea iernii: umple-l cu pamant, uda si...baga-l in congelator :) Si vezi ce se-ntampla! Zau ca nu fac misto! :evil: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: hai sa ma ajuti sa-l pliez :rofl:

Unul chiar o sa il las sa vad ce se intimpla.Da,vor fi plante care suporta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos Mascha .Mi-au placut si mie .Eu le-am luat ca sa le ..."suspend" pe niste piedestale :) nu vor sta direct pe pamint.
 
Sus