Gertrude Jekyll [ Austin]

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Nicol ! la mine a avut un prim val cu vreo 5-6 flori ,dupa care a chelit si a stagnat :? pe la sfarsitul lui august a mai facut vreo 7 flori de atunci sta nemiscat !

eu il iert ca l-am luat anul trecut la reducere in ghiveci si era vai si amar :( iar vara asta torida nu prea l-a ajutat
sa vad la anu ce produce ...in schimb are un parfum de nota 20 :D
 

nicol

Member
sannamaria a spus:
Nicol ! la mine a avut un prim val cu vreo 5-6 flori ,dupa care a chelit si a stagnat :? pe la sfarsitul lui august a mai facut vreo 7 flori de atunci sta nemiscat !

eu il iert ca l-am luat anul trecut la reducere in ghiveci si era vai si amar :( iar vara asta torida nu prea l-a ajutat
sa vad la anu ce produce ...in schimb are un parfum de nota 20 :D
Da, parfumul este de nota 20. Si forma florii imi place mult. Am vrut sa aflu cum merge la tine pt ca incepusem sa-mi pun serioase intrebari legate de remontanta lui!!!!!!!!!!!!!!! Acum , ca ti-am citit raspunsul m-am mai linistit. Eu il am din toamna lui 2010 dintr-o comanda de la Petrovic. Ar fi al doilea an la mine in gradina.
In ceea ce priveste raspunsurile fetelor legate de vara "incinsa", ca sa zic!!! de cand m-am apucat eu de gradinarit( primavara 2007) tot de veri din acestea am parte: calduri de 40 de grade si 1-2 ploi pe sezon. Iernile sunt geroase , cu vanturi taioase si cu foarteeee putina zapada. Chiar, in ultimii ani, am avut parte de 1, maxim 2 ninsori pe iarna. :D
 

carla

Active Member
Al meu a inflorit o singura data anul asta, in iunie :(
Nu stiu daca de vina a fost vara torida sau faptul ca i-am aplicat o taiere serioasa dupa primul val de flori. Anul trecut a remontat destul de slab si m-am gandit sa-i aplic metoda asta citita pe blogul lui Niels Plougmann, dar ori nu m-am priceput cat sa tai, ori n-am nimerit momentul, cert e ca n-a mai crescut deloc si nici n-a mai inflorit :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, cred ca tu n-ai gresit cu nimic, doar ca Gertrude e mai capricioasa...chiar acum citeam despre cum se taie ca sa o mentii arbust si cum se conduce ca urcator si zice-se ca in primii 3 ani e mai greu cu a 2-a inflorire.
Uite link-ul, prima data vorbeste de Louise Odier, apoi de Gertrude...

http://rosesingardens.blogspot.ro/2008/ ... roses.html
 

carla

Active Member
Pai acolo am citit si eu, asta e blogul lui Niels Plougmann :D
Deci el zice "If not pruned hard after the impressive spring flush, repeat will be very poor! " si din nou "If people want to grow GJ as a bush and grow it well, hard pruning is very important ...both in the spring and after the first flush!"
Am incercat sa aplic si eu taierea dupa primul val, dar cel putin anul asta nu a functionat, iar la anul nu stiu daca mai am curaj sa incerc :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate, acum am vazut si eu ca e acelasi blog :oops: Eu cred ca un rol important l-a jucat vara aceasta torida, caldura a dat in cap plantelor, si eu am unii care efectiv au intepenit dupa prima inflorire, nu au mai crescut nici macar 1 cm :eek:f:
 

Neriya

Member
sannamaria a spus:
Nicol ! la mine a avut un prim val cu vreo 5-6 flori ,dupa care a chelit si a stagnat :? pe la sfarsitul lui august a mai facut vreo 7 flori de atunci sta nemiscat !

eu il iert ca l-am luat anul trecut la reducere in ghiveci si era vai si amar :( iar vara asta torida nu prea l-a ajutat
sa vad la anu ce produce ...in schimb are un parfum de nota 20 :D
l-am vazut si eu acum redus, la ghiveci, mai au doua bucati.Oare merita sa il iau sau mai bine astept pana in toamna, si- l cumpar cu radacina nuda?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca e la un pret acceptabil ia-l acum, in felul asta nu ai probleme de prindere si pana la toamna se instaleaza confortabil la locul lui :D
 

Neriya

Member
ma rog, nu e prea acceptabil, costa 150 de lei in loc de 190- cu radacina nuda e 90 de lei- dar daca i-ar merge mai bine luat asa, nu m-as zgarci :) , ca mi s-a pus pata pe el, tare mi-l doresc :indragostit: :indragostit: :indragostit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: chiar si redus ,e cam scump !
eu zic sa mai astepti ca va mai scadea pretul :)

si o poza cu Gertrude ..........
 

laural

Well-Known Member
150 lei, tot mi se pare mult.
Si eu imi mai iau flori la reducere dar de obicei necesita si mult tratament si de boli si de daunatori.....eu as mai astepta....
 

Rose

Active Member
Superb, Anna! Incepusem sa ma cam feresc de atata roz, dar asta-i prea frumos!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Rose !
sa stii ca mie nu prea imi plac trandafirii roz si nici nu prea am in gradina ,dar asta isi merita locul :D
 

Neriya

Member
multumesc de sfaturi, o sa mai astept deocamdata, eventual voi suna ca sa intreb in e stare sunt,inainte de a cumpara

Sannamaria, e superb! mie imi plac culorile tari
 

Neriya

Member
l-am gasit pe trandafirienglezesti.ro cu 70 de lei, dar nu precizeaza cum e- cu radacina nuda, la ghiveci...A luat cineva de pe acest site, oare sunt seriosi?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sigur e la ghiveci ,nu are cum sa fie cu radacina nuda acum .
nu cunosc site-ul .......
 

laural

Well-Known Member
M-am uitat si eu pe site, in general mi se par suspecte site-urile care nu spun nimic despre cine e in spatele afacerii :gandit: din ce oras, ce firma ????nimic ???
 
Sus