Gertrude Jekyll [ Austin]

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gertrude Jekyll [ David Austin 1986] parfum intens ,in zonele mai calde poate fi crescut si ca urcator scund .
la mine e de anul trecut [ cumparat la ghiveci ]
 

Roxana Peled

Active Member
E foarte frumos!
Sunt un pic socata pentru ca eram convinsa ca trandafirul asta e mai degraba movuliu decar rozaliu si vad la tine ca e roz.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e roz toata ziua :rofl: dar e super parfumat ! la mine e de anul trecut si cum enlezestii au nevoie de trei ani ....inca nu pot sa ma pronunt ....dar imi place :)
 

Roxana Peled

Active Member
Englezestii au nevoie de 3 ani? Trebuie sa ma grabesc in cazul acesta :)
E sensibil la ger, cum a trecut prin iarna?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a trecut destul de bine ,nu a avut probleme !
englezestii nu se taie trei ani ,ca sa-si formeze tufa si sa-si arate adevarata frumusete ;-)
dealtfel nu numai englezestii au nevoie de timp ,foarte putine sunt asa cum trebuie in primul an :D
 

Roxana Peled

Active Member
Cresc destul de mari englezestii, nu-i asa?
Sunt un pic ingrijorata pentru ca eu am gradina mica dar imi doresc tare mult cativa trandafiri englezesti. Vroiam si Gertrude Jekyll pentru ca aveam impresia ca am avut unul la bunici la tara cand eram mica. Bunica ii zicea trandafir de dulceata. Avea un parfum minunat si arata foarte asemanator cu GJ si ca forma a florii si ca tufa dar floarea era un roz mai inchis cu vaga tenta movulie din ce-mi aduc eu aminte.
Inseamna ca nu e acelasi trandafir :( .
O sa ma limitez la Queen of Sweden si Munstead Wood in cazul asta :D . Oricum abea daca am spatiu si pentru astia :)
 

anasstasia

Active Member
Roxana, poti sa-i plantenzi la mine si cum eu sint generoasa de fel, te las sa vi sa-i mai mirosi din cind in cind :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
anasstasia a spus:
Roxana, poti sa-i plantenzi la mine si cum eu sint generoasa de fel, te las sa vi sa-i mai mirosi din cind in cind :mrgreen:
:rofl: :tavalit:
ce draguta esti! multumesc pentru oferta.
Pot sa mai trec din cand in cand si cu cate un PET cu apa sa-i mai ud?

Stii povestea cu cuiul lui Pepelea :) ?
 

anasstasia

Active Member
E perfect asa. :dans: Ca si asa ajung pe la tara o data la o luna. Asa ii mai uzi pe ai tai si poate mai scapi cite o galeata de apa si la ceilalti 100 de trandafiri. Nu-ti ia mult. :giggle: Problema e cu apa din fintina, ca seca repede, insa nu e departe fintina din sat...eeeee, te descurci tu. :whew:
 

Roxana Peled

Active Member
Dar vin direct cu cisterna de la Bucuresti :D de stiu ca-i asa...
100 de trandafiri :visator:
pacat ca-i vezi doar o data pe luna...
bine ca-i mai vezi totusi si nu-i gasesti de (re)cumparat in piata la Obor.
 

anasstasia

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Da, am noroc ca in afara de flori pentru profesoare nu dispare altceva din gradina. Cu cisterna este bine, imi place cum gindesti :mrgreen:
 

nicol

Member
sannamaria a spus:
Gertrude Jekyll [ David Austin 1986] parfum intens ,in zonele mai calde poate fi crescut si ca urcator scund .
la mine e de anul trecut [ cumparat la ghiveci ]
Cum se "comporta" la tine? Si la mine e tot in anul doi. In primul an a facut o floricica. Anul asta a avut cateva flori, in primul val, apoi a intepenit. A inceput sa miste acum vreo 10 zile, in sensul ca a aparut un lastar nou si.......atat.
 
Sus