Germon

gombos

New Member
Am primit un praf numit Germon pentru stimularea inradacinari,vecina care mi la dat la adus din Portugalia unde a muncit la o gradina de flori si plante ornamentale.Daca cunoaste cineva produsul va rog raspundeti :oops:
 

cataliny

Member
Foarteeeeeee tare , este ceea ce cautam eu si probabil si altii si nu gaseam , am gasit ceva informatii si pare sa fie o Auxina sintetica (NAA), un hormon de inradacinare . Pune si tu o poza sa vedem cum arata . Daca ai cantitati mai mari gasim doritori. Ma bag si eu pe lista :).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am auzit de acest tip de hormon dar exista nenumarate feluri.Clonex,Asocoa,Ferfitox,Compo,etc. si fiecare au in componenta nutrienti si oligoelemente specifice precum si agenti antimicrobieni pentru protejarea contra contaminarii fungice.

Eu am unul de la laboratoarele Bass care se numeste pur si simplu Rootex-P.Nu este sub forma de gel ca de ex.Clonex-ul ci praf.Mi-a fost recomandat si adus ca fiind unul in cele mai bune.Acum ce sa fac?Sa nu cred pe cuvint persoana respectiva?Asa ca o sa-l folosesc. :D
 

Fleur

Active Member
Eu n-am folosit decat radistimul nostru si nu m-a dat pe spate, de aceea as mai incerca si altceva.
Sa ne spui Gabiuta daca este atat de grozav cat ti s-a spus.
 

gombos

New Member
Am sunat si am aflat:este pentru stimularea inradacinari la butasi lemnosi si semi-lemnosi.Eu am distrus cateva frunze de violete si o bucata de diefenbachia,din cauza ca m-am aruncat orbeste.Produsul este de culoare alb -gri,am primit doar intr-un borcan cam 150g.L-am folosit la trandafiri,leandru ,trandafir japonez doar de doua saptamani si acestea sunt vesele.Dupa ce voi putea iesi in gradina voi incerca si la caprifoi,tecoma si ce trandafiri o sa mai primesc.As putea da si la alti singurul inconvenient este distanta si cum.
 

cataliny

Member
O punguta zipp intr-un pliculet si la posta Romana . Platesc eu transportul plus deranjul (prin ramburs):rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum........daca e s-o luam pe a' dreapta sa zic si eu ceva:
daca o sa cauti pe net o sa vezi ca se cumpara (din diverse locuri :wink: )la un pret pe care il poti plati direct de la sursa daca tot vrei sa platesti ranbursul si poti da tu la rindul tau la altii :) daca ti se pare prea mare cantitatea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici vorba.Cred ca s-a inteles complet gresit!
Eu, am spus ce folosesc.De acela am auzit numai.
 

ghia_don

Active Member
Eu am cumparat de la cineva care a adus din Italia, Flortis, un preparat lichid, concentrat , pentru stimularea inradacinarii.Acum, nu stiu cit e de bun, ca abia l-am achizitionat, dar din cita italiana stiu eu
:p , se foloseste la :
-trapianto da semenzaio
-bulbi
-talee
-trapianto di alberi o arbusti o altre piante
Imi traduceti si mie va rog :rugaciune: ...
 

doina2009

Member
ghia_don a spus:
Eu am cumparat de la cineva care a adus din Italia, Flortis, un preparat lichid, concentrat , pentru stimularea inradacinarii.Acum, nu stiu cit e de bun, ca abia l-am achizitionat, dar din cita italiana stiu eu
:p , se foloseste la :
-trapianto da semenzaio
-bulbi
-talee
-trapianto di alberi o arbusti o altre piante
Imi traduceti si mie va rog :rugaciune: ...
-transplant de răsaduri
-Bulbi
-Butaşi
-Plantarea de arbori sau arbuşti sau alte plante
 
Sus