Germinare prin metoda servetel

happy

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Am pus seminte de datura galbena si mov. Desi am inchis punga, servetelul s-a uscat si semintele stau bine mersi, fara sa miste nimic.
Chiar daca sunt puse in punga trebuiesc aerisite zilnic si umezite semintele cand este cazul!Eu am pus acum seminte de evodia si lagerstroemia intre disurile demachiante ale sotiei.Numai ea sa se demachieze?Servetelele nu sunt bune,la un moment dat se rup si se amesteca semintele daca sunt mici. :D
Eu am primit ieri niste seminte din Canada si in pungile zip era pus turba cu perlit.In unele deja erau seminte incoltite,deci si asa este bine de pus la germinat.Totul este ca sa fie pastrata umezeala necesara germinarii ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
da asta uitesem sa iti mspun ca mai trebuie cind se usuca sa mai uzi servetelul .. la datura alba si galbena am avut si eu problema doar 2 seminte germinate din cite am avut acolo vreo 50 asa ca am considerat samintele de vina la cea mov am cred vreo 20 de plantute frumoase .. ce ma bucur cind ma gindesc cit de frumoasa este inflorita ..am sa incerc si eu metoda cu discurile demachiante mai ales ca vin smeintele alea ... le astept
 

belisima

Well-Known Member
si mie imi place tehnica asta,am pus in discuri demachiante,daca sunt mai de calitate cred ca nu se rup,ale mele nu s-au rupt,am rezultate bune,mi-au germinat hibi moscheutous dupa 3 zile si acum astept la pasiflore.doar quadrangularis nu da semne...nu stiu daca am ales metaoda cea mai buna,eu le-am pus in pungulele in care mi-au venit semintele si ppungile intr-o casoleta la gramada,si pe sursa de caldura cu ele :)
 

belisima

Well-Known Member
o intrebare pentru cei care au crescut flori in felul asta
dupa ce mut germenii in pamant intra in vreun soc sau asa ceva?o sa-i deranjeze scaderea de temperatura si aerul?am si niste lagerstromia la care tin mult,nu vreau sa le pierd :( asta daca vor germina
 

nicolet

Member
belisima a spus:
o intrebare pentru cei care au crescut flori in felul asta
dupa ce mut germenii in pamant intra in vreun soc sau asa ceva?o sa-i deranjeze scaderea de temperatura si aerul?am si niste lagerstromia la care tin mult,nu vreau sa le pierd :( asta daca vor germina

Buna, ma bucur sa aud ca ti-a reusit,eu am crescut plante asa si este ok.le poti lasa pina cresc de citiva centimetri, sa capete si un verde sanatos si daca distanta dintre ele iti da voie le poti planta cu tot cu bumbacelul din dreptul ei.Le si poti lasa fara discul de deasupra sa le dai voie sa creasca drepte
Bafta
 

nicolet

Member
Cu discurile demachiante puteti folosi la baza si 2-3 straturi, mentine umezeala mai bine.Mai bune sint straturile de vata daca aveti, este mai moale , mai pufoasa
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus pana la urma seminte in vata si am avut succes cu gazaniile. Datura nu misca nimic, au rasarit vreo doua plantute puse direct in pamant. Oare germineaza mai greu? Am mai pus verbina in vata inchisa intr-o caserola din aceea mai micuta.
 

nicolet

Member
kerkyra a spus:
Am pus pana la urma seminte in vata si am avut succes cu gazaniile. Datura nu misca nimic, au rasarit vreo doua plantute puse direct in pamant. Oare germineaza mai greu? Am mai pus verbina in vata inchisa intr-o caserola din aceea mai micuta.
Datura si mama a pus si sint singurele care inca nu misca nimic in rest toate au germinat,mai ai putina rabdare cu ele
Bafta
 

geodezia

Well-Known Member
mai multa rabdare ... la mine cele mov duble au rasarit rapid cele galbene fac nazuri si nu sunt convinsa ca sunt bune semintele a facut batonu in casa in plina iarna de unde polenizator poate numai de la pisic
 

kerkyra

Well-Known Member
Azi am mai pus o tura de seminte in cutiute, in vata, si am vazut ca au incoltit timid si doua seminte de datura. Pana sa faca frunzulite mai e, dar e un inceput.
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, chiar imi doresc sa am succes macar cu vreo doua plantute din fiecare, am luat anul trecut seminte de diferite daturi.
 

nicolet

Member
Eu folosesc metoda cu vata inca de cind eram o copila :D ,am prins chestia asta de la bunica mea Dumnezeo s-o odihneasca,bunicii mei au fost gradinari.
Imi aduc aminte ca in fiecare primavara avea plantute frumoase si toate ferestrele erau pline de verdeata. Cam tot ce insemna seminte mai pretentioase erau puse intre straturi de vata cam din primele zile ale lui februarie si rar se intimpla ca ceva sa nu mearga bine.
Nu vei da gres
 

geodezia

Well-Known Member
la mine datura alb si galben a rasarit mai tirziu este adevarul cam dupa 3 saptamini ..numai draci cea mov rapid 3 -4 zile
 
Sus