Gerbera

aleynad

Active Member
Moderator
frumusica asta am primit-o acum 2 luni, cadou de la sotul meu
de atunci infloreste fara oprire :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stropeste-o preventiv impotriva fainarii.De acolo le vine moartea... :x
 

anette_b

Member
am reusit sa pastrez un ghivecel cu gerbera de la craciun pana acum. si sper sa mai traiasca. dar de la udarea neglijenta era sa o pierd de cateva ori. e cam anemica acum si au aparut niste spori galbeni pe sol. un mucegai .
 

lelia

Well-Known Member
Incep si frumoasele mele sa infloreasca ,nu prea le-a mers in vara ,a fost foarte cald si au dus lipsa apei .



 

nicol

Member
Offf, la mine nu merge deloc. Anul trecut am cumparat 2 gerbera portocalii pe care le-am mutat rapid in gradina. Dupa ce au trecut florile cu care le-am cumparat, nu am mai vazut nici macar un boboc de la ele. Totusi, aspectul general era multumitor. Toamna trecuta, am lasat una in gradina, iar pe cealalta am dus-o in casa. Cu cea din ghiveci, m-am chinuit toata iarna. a aratat din ce in ce mai rau. La vremea respectiva, m-am gandit ca de vina a fost surplusul de apa. In primavara, am dus-o in gradina. In scurt timp, a murit. Cea lasata afara, surprinzator, a supravietuit iernii. In primavara, i-au dat o multime de frunze frumoase. Si asa a ramas! NU am vazut nici macar un boboc de la ea. In toamna asta am cumparat inca una. Nici asta nu merge bine deloc. A pierdut mai bine de trei sferturi din frunze. Pe aceasta, incerc s-o ud mult mai rar. Care o fi secretul cresterii lor? Oare unde gresesc eu?
 

Catalin13

New Member
Tocmai mi-am luat si eu o gerbera...http://i1048.photobucket.com/albums/s379/catalin_13/eGradini/IMG_9671_zpse45c8221.jpg
http://i1048.photobucket.com/albums/s379/catalin_13/eGradini/IMG_9671_zpse45c8221.jpg

Este a doua incercare... Anul trecut am mai avut una pe care am tinut-o in casa si dupa ce s-a trecut floarea, incet incet s-au trecut si frunzele pana nu a mai ramas nimic... Anul asta am zis sa mai fac o incercare... Sper sa am mult nocor...

Din ce am citit pana acum pe acest topic, am inteles ca:
- trebuie sa stea la lumina, eventual soare direct, dar nu foarte mult
- sa aiba pamantul aerisit
- sa fie udata moderat, in farfurie, fara sa ajunga apa pe frunze
- sensibila la fainare

Acum vin si cu o serie de intrebari:
- o mut acum sau astept sa ii treaca florile? (este cumparata din Kaufland)
- cat de mare sa fie vasul in care o mut? (cat de mari sunt radacinile ca sa isi ia apa din farfurie)
- tin ghiveciul in casa sau il scot afara?
- o stropesc preventiv cu Topsin? (afara am niste plante cu fainare...)

Astept parerile voastre.
Multumesc! :)
 
Sus