Gerbera

belisima

Well-Known Member
am vazut in auchan titan la 10 lei,mai multe culori
:D e sezon de flori in auchan,au multe soiuri si preturi acceptabile
 

cris_tkp

Member
Sunt superbe........de unde, cat? Repede detalii ca vrem si noi! :wink:
Sa se adapteze repede si sa te bucure cat mai mult cu florile.
Eu am luat una la inceputul lui ianuarie si azi i-am indepartat cele doua floricele....au fost asa frumoase....
Mai am un bobocel mic...sper sa se transforme intr-o minunata floare.
Nu mi se pare a fi prea pretentioasa....numai ca e cam betiva.....una doua mai vrea un rand. :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Selgros > 15 lei > nu e pretentioasa deloc , pina acum cea portocalie are 1 sapt ,i-au mai iesit 3 frunze si doi boboci .
Sa dea Domnul sa tina mult si bine

Succes
 

lelia

Well-Known Member
Dane ,sunt foarte frumoase ! sa-ti traiasca ,sa te bucuride ele .

Eu sunt indragostita de aceasta planta .Pentu ca in vara am pus una in
gradina, si a avut flori non-stop ,mi-am promis ca voi cumpara mai multe cu prima ocazie ,asa ca am adus acasa frumuselele astea :

 

lelia

Well-Known Member
Gerbera nu rezista sub cinci grade ,asa ca n-am riscat ,am scos planta si am pus-o la pastrare in ghiveci .Pina acum se prezinta binisor ,abia astept sa se incalzeasca vremea ,spre sfarsitul lui aprilie le voi planta pe toate, in gradina .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
Gerbera nu rezista sub cinci grade ,asa ca n-am riscat ,am scos planta si am pus-o la pastrare in ghiveci .Pina acum se prezinta binisor ,abia astept sa se incalzeasca vremea ,spre sfarsitul lui aprilie le voi planta pe toate, in gradina .
:eek: In gradina? Ce conditii le-ai asigurat? Mie imi plac mult, dar am cumparat una si m-am chinuit sa o tin in viata, in balcon, dupa ce s-au trecut florile, dar intr-un final, a murit. Ar fi grozav sa o pot pune in gradina. Si peste iarna in ce conditii le-ai tinut?
 

lelia

Well-Known Member
Pot spune ca am avut noroc .Am plantat-o in plin soare ,caci n-am citit inainte pe aici ,ea a rezistat eroic si m-a rasplatit cu flori mereu .Ghiveciul a iernat cu celelalte plante la parterul casei ,neancalzit ,4-5 grade maixim in zilele geroase , apa i-am pus foarte putina si cred ca de vre-o doua ori .
Anul asta le voi planta la semiumbra si voi avea mai multa grija de ele .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Daca-mi pica vreuna sub ochi, zau ca o cumpar, sa incer inca o data, ca-s atat de frumoase...mereu mi le-am dorit...Poate o s-o pun intr-un ghiveci mai maricel si o ingrop in gradina cu el, ca sa fie mai usor toamna...
 

Alina L.

Member
Imi prezint si eu recent achizitonata gerbera . Poza e facuta cu telefonul si nu o arata cat de galbena e de fapt :) .
Nu am stiut ca se lasa florile daca nu are apa si mi-a stat inima cand am vazut florile pleostite :rofl: .
http://alinal.sunphoto.ro/Gerbera/18699051

Pot sa ii schimb acum ghiveciul sau dupa ce trec florile ?
 

cris_tkp

Member
Eu am doua Gerbera de prin ianuarie.....si au facut multe flori....acum sunt numai frunzele...se mai usuca cate una, mai rasare alta....dar rezista.
 

lndnstn

Member
Cand as putea sa plantez gerbera afara?
Sunt foarte tentata sa o fac in weekend deorece mai mult se chinuie in ghiveci din octombrie de cand o am. Am impresia ca are si fainare :(
 
Sus