Geohumus-Ultima generatie de aditivi pentru substrat

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai fi interesant de "vazut" de pipait si de verificat inainte de a te lua dupa reclama :mrgreen:
 

yulica19

New Member
Un amestec asemanator poti face cu perlit(1/3), turba(1/3) si compost (1/3). Nu stiu daca e la fel de bun, dar sigur e mai ieftin.
 

thea

Member
Eu imi fac altfel de calcule, pana vine oferta de preturi de la ei.
Am la tara o gradina la care ajung la sfarsit de saptamana in cel mai bun caz;decat sa pierd plantele dar mai ales pomii,cred ca ar fi interesant.
 

mg

Member
Se vede cine urmareste " Viata satului " ...Duminica a fost reportaj la tv . Cine afla un pret si mai multe , sa ne spuna si noua .
 

thea

Member
Va spun eu, dar v-ati luat medicamentele de tensiune?
Geohumus se foloseste 250g/mp;pretul pt. un kg fara TVA este de 12 EUR; adica un mp costa 3EUR/mp fara TVA.
Acum ramane sa va faceti calculele astfel:cat va costa apa pe mp( aceea furnizata) sau aceea din put(luati in calcul si pretul curentului necesar extractiei ei pt. aceia care folosesc pompa din put) si comparati.
Ce nu am inteles si ramane sa stabilesc, cat timp este eficient acest produs.
In timp, pretul se poate amortiza si atunci se schimba calculele.
Marketingul firmei este clar ca nu este performant, pt. ca ar fi trebuit sa dea aceste date in mod clar;aici mie imi pare ca nu sunt prea seriosi.
 

Marcela

Member
Eu am folosit Geohumus la cateva plante si pot sa spun ca isi face treaba, cel putin in privinta stocarii apei. In privinta functiei de ingrasamant... nu stiu ce sa zic... am pus Geohumus in gradina, pe o parcela micuta, unde aveam cel mai argilos si neroditor pamant. Acum acolo cresc cateva plante, mai ales marar, dar nu spectaculos. Cred totusi, ca n-ar fi crescut nimic pentru ca nu era deloc humus pe parcela respectiva, era doar pamant galben, de adancime.
Daca as mai cumpara?
Nu stiu, poate doar pentru pomisorii pe care vreau sa-i plantez... in rest, cred ca mai bine iau perlit sau cocopeat, sunt preturi mai mici.
 

sicora fabian

Active Member
bioproduct a spus:
In curand va aparea si la noi un produs nou, numit Geohumus. Este relativ recent, aparut in 2005 si brevetat in Germania.

Geohumusul este o substanta granulata, care se incorporeaza in sol inainte de semanat, de plantarea rasadurilor in gradina sau se poate amesteca in pamantul din ghivece, pentru plantele de apartament.

Are doua functii: cea mai importanta este ca retine apa in sol, fara a provoca insa putrezirea radacinilor. A doua proprietate este ca elibereaza, treptat, azot si substante minerale.

Am primit o mostra din partea producatorului si am folosit-o in doua experimente:

- am amestecat doua linguri de granule in pamantul din ghiveciul unui arbore de cafea, un copacel cam "betiv", care isi plostea frunzele daca nu era udat zilnic; acelasi lucru l-am facut si pentru ghiveciul unei Mimosa pudica;
- am folosit un amestec de geohumus cu apa, fara adaos de ingrasaminte, ca substrat pentru cateva epifite.

Au trecut doar doua saptamani, deci nu pot inca sa ma pronunt, dar rezultatele par imbucaratoare. Mimosa si copacelul arata mai bine decat inainte, in schimb epifitele sunt neschimbate (e posibil ca si caldura sa influenteze). O sa revin cu poze.

Am gasit info despre geohumus pe pagina producatorului - geohumus.com

A mai folosit cineva acest substrat? Pe mine ma intereseaza foarte tare posibila lui utilizare pentru sisteme hidroponice.
 
Sus