Geoff Hamilton (David Austin)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Trandafir englezesc creat de David Austin in anul 1997.
-parfum puternic
-culoarea : roz ,forma florilor : globular
-remontant
-inaltime: aprox 120-150 cm
-USDA zone 6b

poza 2013 :
 

cristinaf

Well-Known Member
Of, cu dimensiunile lor aiuristice doar induc in eroare aiurea oamenii.
Pe al meu nu am reusit sa-l tai anul acesta, si va avea florile la 2m. O sa le vada americanii din satelit, ca eu doar daca ma sui pe gard. :roll: Si asta in conditiile in care l-am taiat pana acum an de an, ba chiar si in toamna am mai retezat din ramuri, sa nu arate ca plopul vecinului.
E un trandafir cu ramuri foarte rigide si crestere foarte viguroasa. Niciintr-un caz nu trebuie plantat in fata altuia. Asta-i bun de pus in spatele rondului, ca oricum se va vedea bine in cativa ani.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu nu am ,ca a mea e pe radacini proprii anul trecut a facut floarea asta din poza ,si acum e cam anemica ,poate ca nu-i plac radacinile proprii :roll: .

Cristina ,pai aproape niciodata nu corespund inaltimile si latimile date :roll: si la mine sunt cam mari englezestii dar eu ii tai in fiecare an ,ca nu am loc sa-i las netaiati :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Anul asta pot sa-i vad ca lumea florile; tufa nu depaseste 1,5m, fata de 2,5 anul trecut.
Imi place mult mai mult asa; de altfel toti imi plac cum arata anul asta, exceptie facand doar urcatorii, ca de aia sunt urcatori, sa se catere, nu sa faca pe-a floribundele.

 
Sus