Genul Mammillaria

kerkyra

Well-Known Member
cornelia a spus:
:rofl: Pai nu asta inseamna repaus.
Repausul inseamna ca iei bietul tepos si sa-l pui la rece, adica 8-10 grade si de la sfarsitul lui noiembrie si pana in primele zile de martie sa UITI DE EL. Daca vrei floricele trebuie sa-l lasi sa doarma cateva luni ca sa aiba putere. Altfel doar vegeteaza ca un om anemic.
Bietul tepos :) trebuie sa stea si la intuneric? Ca eu ii tin in balcon inchis, unde e racoare, dar sunt la geam si nu prea au inflorit anul asta. Poate ii pun intr-o cutie si ii duc la beci, mai fac si loc asa.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu, nu se recomanda sa stea la intuneric. Cactusii ierneaza f bine in loc racoros, 7-12 grade, dar luminos. Daca stau intr-un loc intunecos se etioleaza. Mai exista o varianta, radacini nude si la intuneric, racoare, dar nu umezeala. Se aplica numai in cazuri exceptionale nu se recomanda anual.
Kerkyra, cred ca nu au inflorit pentru ca nu i-ai scos afara, direct in soare (cu umbrirea necesara la inceput).
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, posibil. Stau pe balcon, la geam, unde au soare in marea parte a zilei. Am incercat sa-i scot pe pervaz, dar s-au ars, nu prea am avut timp sa-i scot treptat :D La anul i-as pune in gradina, desi mi-e sa nu faca picioruse.
 
Sus