Genul Ceropegia (dedicatie pentru andre)

tzep

Well-Known Member
Moderator
Chiar deosebita parasuta lampadar! :indragostit: :visator:
Eu am numai Ceropegia linearis var. woodii, care asta iarna era sa moara, acum si-a revenit si infloreste, dar e asa de mica floarea ca trebuie sa ma uit cu atentie la ea. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Firave si aparent nesemnificative prin florile pe care le fac ceropegiile au frumusetea si delicatetea lor.Asa ca m-am hotarat ca e cazul sa achizitionez si eu macar 2 specii :) dar...am avut sansa sa primesc mai multe.
Si de la cine altcineva decat de la Dl.Gino nu?
Asa ca iata ce am cumparat zilele trecute:

(are boboc de floare)

Astept sa creasca ca sa vad si eu floricele de la dansele :D desi sunt atat de minione :ingeras:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Arata excelent ceropegiile tale, Gabiuto! Sunt 3 varietati? Sa ai parte cat mai curand de floricele!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adino sunt 4:
-c.linearis ssp.woody
-c.linearis debilis
-c.sandersonii
-c.radicans
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, felicitari pentru achizitii, chiar merita! :clap: Florile sunt asa de gingase ca niste lampioane :indragostit: Te rog cand se deschide floricica sa ne bucuri cu o fotografie :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor.O sa pozez bineinteles sa le fac vedete chiar daca sunt micute.Sunt insa delicate.
 

manaida

New Member
A inflorit din nou:
Buna ziua,
Am avut si eu aceasta floare si intr-un accident am pierdut-o. Am cautat foarte mult alta dar nestiind cum se numeste n-am gasit. Acum 2 zile din intamplare am vazut cum se numeste. Imi doresc foarte mult una. Daca stiti de unde as putea sa cumpar....! Multumesc mult. Eu sunt din Bucuresti.
 

poxicuta

Active Member
Buna, este ceropegia woodi, daca vrei iti dau eu un lastar sa prinzi. Si eu sunt din Bucuresti.
 

Mimi

Member
Buna seara! Are cineva o ceropegia woodii de vanzare? Sunt din Bucuresti dar sunt dispusa sa plătesc si transportul.
Multumesc!
 
Sus