Gentiana

Blitz

Active Member
ghia_don a spus:
O am si eu ...in poze doar, ca in realitate e pe Postavarul ...dar anul asta n-o mai uit acolo :) ...
Flori cred ca face mai tirziu...eu am gasit-o inflorita in septembrie...
Si la noi infloreste toamna aceasta floare, eu o stiu ca "gentiana de padure". In schim primavara, pe poienile de pe Semenic exista gentienele pe care bunicul meu le considera "adevarate"- foarte pitice, cu flori mari si radacini amare, bune de tratat fiere, stomac, etc.
 

Blitz

Active Member
Eu stiam ca Gentiana clusii (presupun ca este aceea care creste si pe Semenic) este buna pentru fiere lenesa (dischinezie biliara), stomac, etc. Se folosesc tot radacinile care sunt tot filiforme, amare, etc.

Pe aceea nu am reusit s-o aclimatizez acasa, dar cu "gentiana de padure" parca m-ar tenta :oops:
 

IZA

Active Member
Cu durere in suflet va spun ca gentiana de pe munte a rasarit a facut ceva frunzulite dupa care s-a topit !! :(
 

alfa

Active Member
Iza imi pare rau. :(

blitz, nu stiu cum se numeste soiul de pe munte, dar cea e care o am eu e Gentiana scabra, iar pe google am gasit-o si ca - Japanischer Herbstenzian. Deci nu e de pe la noi .
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea abia acum , in septembrie, a inflorit, credeam ca am pierdut-o pe timpul verii din cauza secetei ( cu sarcina mea, am cam neglijat plantutele :oops: :oops: )
dar saraca a supravietuit, din pacate are flori mai putine decat anul trecut si e si labartata :mrgreen: , dar a supravietuit :)
deci e rezistenta si la seceta si la ger, nota 10 pentru planta asta :marfa:
 

ghia_don

Active Member
Edel, a rasarit asclepiadea la tine?
La mine a iasit ceva, dar parca nu seamana frunza cu cea pe care am plantat-o...dar poate nu-s iesite cele adevarate, mai astept... :astept:
 

coraline

New Member
Am luat si eu o gentiana la inceputul lui august din hornbahc, o absoluta minunatie. 2 saptamani s-a simtit minunat, a dat boboci noi. apoi pur si simplu s-a topit. a mucegait la baza. nu am inteles niciodata de ce, pentru ca era si in soare, si udata relativ rar, nici o alta planta din jurul ei nu a suferit.
acum plang dupa ea si mi-as dori sa mai iau alta, dar nu am mai gasit. vad ca nici pe net nu am gasit oferte.

anul trecut am mai luat una din dedeman cred.... a tot dat sa moara anul trecut, iar anul asta s-a raspandit in gradina, dar abia acum a facut 3 boboci (si da, sta langa cea moarta si asta nu a putrezit..). este o minunatie de floare

Pozele arata cum a "evoluat" prima. WhatsApp Image 2021-08-16 at 15.38.34.jpegWhatsApp Image 2021-08-23 at 08.59.39.jpegWhatsApp Image 2021-08-29 at 09.14.37.jpeg


Si scumpica mea care a facut floare pentru prima data anul asta :D

WhatsApp Image 2021-08-31 at 17.56.22.jpeg
 
Sus