Gentiana

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cele 400 de specii cunoscute unele sunt perene,altele anuale si altele bianuale.Nu stiu de care ti s-a cumparat tie dar daca dai o cautare pe "google image" o sa vezi exat care este si deschizind mai departe te poti informa despre cum o poti creste si pastra.

BTW am avut si eu intr-un an dar s-a topit repejor :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am cumparat o gentiana scabra ieri de la Kaufland
pe eticheta scria ca e perena, ii place umezeala, dar nu in exces si locurile insorite
planta vivace, care trebuite tunsa pentru pastrarea compacta a tufei
azi am plantat-o in gradina, conform cerintelor
sper sa reziste ca e tare frumoasa si plina de flori :D
 

mena

Member
Si eu am cumparat tot de la Kaufland gentiana scabra, de dragul ca o pot pune in gradina. Am incercat sa caut informatii despre ea pe net dar din pacate nu am gasit cine stie ce.
Oare cineva a mai avut mai multa experienta cu ea? Ceva sfaturi ne puteti da?
 

aleynad

Active Member
Moderator
:( :( :( si eu credeam ca a dat norocul peste mine
in fine...sa vedem daca o sa-i placa la mine :?


uite si o poza cu ea
 

IZA

Active Member
Am fost prin Muntii Banatului si am luat gentiana cateva radacini bune. Le-am plantat dupa ce am taiat frunzele . Poate am noroc. FRUMOASA FLOARE MAI ARE! A mai incervat cineva???
 

mirela06

Active Member
Nuu. Dar poti tu sa fii cea cu norocul si atunci ... vad eu ce fac :rofl:
Este o planta erbacee, din a carei rizomi se fac atitea preparate. Se foloseste , din cauza compusilor amari, la gustul vinului ca de vermut. Ca tratamente este folosit pt. astm, sistemul nervos, dischinezii biliare, boli grave de ficat, parazitoze, reumatism,oboseala cronica, diaree drastica, ciroze, digestie lenta, leucemii (scade nr. globuleleor albe),incontenienta urinara, parazitoze, etc.
Monument al naturii, este totusi, atit de bun ca ... nu te poti abtine sa nu ai si tu asa ceva in curtea ta. Ramine de vazut cum o putem adapta . :rofl:
 

IZA

Active Member

Este minunata !! Am gasit si eu proprietatile ei dar despre ea prin gradina nimic.
 

aleynad

Active Member
Moderator
am vazut-o si eu sambata trecuta cand am fost pe munte, dar nu am stiut ca e tot un soi de gentiana :D
 

Blitz

Active Member
Am incercat acum cativa ani sa "aclimatizez" gentiene, aduse de pe Semenic primvara. In anul urmator au aparut, dar nu au mai inflorit iar dupa doi ani nu au mai aparut nici macar frunzele :cry: :cry: :cry:

De atunci nu am mai incercat. Am vazut si eu la Kaufland gentiene in oferta, eram tentata sa iau, dar am tinut minte experienta trista si nu am stiut ce sa fac. Desi exista sigur multe feluri de gentiene...
 

IZA

Active Member
:( Cu alte cuvinte trebuie sa-mi iau gandul. Of si cat m-am mai chinuit sa scot. :cry: :cry:
 

alfa

Active Member
Azi m-am lasat prada tentatiei si eu :oops: . Erau prea frumoase. Asa ca azi ma duc acasa cu un ghiveci plin cu flori albastre. Pe ghiveci scrie ca ii place la soare si e perena. Tot la munte o plantez. Teoretic ar trebui sa-i placa acolo. Tare sunt curioasa daca se mai trezeste la primavara. :rugaciune:
 

lelia

Well-Known Member
Cat ma bucur Iza pentru tine :D
Am adus si eu de la munte ,insa n-am cautat in pamant ,sper sa fie si la mine ok , apoi sa creasca si sa infloreasca :rugaciune:
 

fixpix

Active Member
ce coincidenta.
ieri am fost pana in praktiker si la intrare erau printre o droaie de crizanteme si o taraba plina cu ghivecele mici cu gentiana.
toate cu boboci de flori dar cu frunzele cam prinse de frig.
pretul 10 lei si ceva.
nu m-am indurat sa dau atata pe una!
o fi ea frumoasa...dar totusi.
si cand am mai citit ca la multi nu le-a rezistat de la un an la altul...
or fi PERENE ANUALE???
:rofl: :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea a inflorit non-stop de cand am luat-o :D
si acum are boboci, dar din cauza vremii mohorate, nu-i deschide :(
 

IZA

Active Member
:) Caline, a mea e de la mama ei din natura , de la munte :wink: . Sunt tare curioasa daca va face flori.Slabe sanse, dar am incercat :D
Macar mi-am facut" damblaua" :rofl: :rofl:
 

IZA

Active Member
lelia a spus:
Cat ma bucur Iza pentru tine :D
Am adus si eu de la munte ,insa n-am cautat in pamant ,sper sa fie si la mine ok , apoi sa creasca si sa infloreasca :rugaciune:
te rog frumos sa ma tii la curent cu evolutia ei. :wink:
 
Sus