Gentiana

alfa

Active Member
Rezista! Si eu am controlat-o pe a mea in weekend, saraca nici nu a fost protejata, decat cu un strat gros de zapada :oops: si totusi da. Cel putin eu asa am vazut... adevarat doar doi mugurasi, dar e un inceput :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
desi dupa topirea zapezii, m-am speriat, crezand ca a murit...gentiana mea a inceput sa incolteasca :petrecere:
ma bucur enorm, pentru ca iarna a fost grea, desi pe cat posibil i-am musuroit baza cu frunze uscate si pamant din padure, apoi am acoperit-o cu ramurele de brad
acum am ...desmusuroit-o si deja mugurasii au 1 cm :D
Pai eu nici nu mi-am pus problema supravietuirii peste iarna, doar sunt plante de munte, asa ca...Ale mele au dat ortul popii vara :( Le-am mai si carat acasa din Italia si...surpriza...a fost primul an cand le-am vazut si la noi, la Baumax...de sotul s-a imprastiat de ras. Daniela, ale tale ce conditii au? Ca tare mi-s dragi da' n-as vrea sa mai asasinez vreuna... :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
tufa mea de gentiana am cumparat-o de la Kaufland vara trecuta
, am plantat-o in amenajarea mea cu pietre, intr-o buturuga scobita si umpluta cu pamant cu frunze, luat din padure
in rest ce sa zic? e in soare :)
 

fixpix

Active Member
wow. e super. si asa bine ii sta intre buturuga si bolovani.
se pare ca s-a si intins...sau era asa mare cand ai luat-o?
seminte ai apucat sa iei sau nu ti-a trecut prin minte?
musai sa imi iau si eu... albastru' alaaa!
:roll:
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa am cumparat-o , Calin, a mai crescut ea putin , dar nu foarte mult
seminte nu am putut lua de la ea deloc, ca nu a facut, florile se vestejeau si atat,....nu faceau seminte, cel putin eu nu am vazut nici una :?
si iarna se usuca partile aeriene, primavara da din nou din radacina
 

fixpix

Active Member
aha
pai oricum pare ca-i merge foarte bine. mai ales ca tot am auzit ca la x sau y i-a murit dupa o vreme.
:mrgreen:

sa vedem cum se prezinta anul asta...
 

bebe Iris

Active Member
:dans: mi-a iesit gentiana! Am cumparat doua si eu din Kaufland la reducere, erau mai mult pe duca, in gradina si-au revenit, a venit iarna si acum au rasarit amandoua :)
 

Blitz

Active Member
Ce ma bucur pentru voi! Eu nu am avut curaj, deci nu am gentiene :oops: :oops: :oops:

Dar poate reusesc sa urc pe Semenic cand e perioada lor de inflorire :wink: :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu nu am reusit sa iau cand am fost la munte, au radacina in fundul pamantului :(
dar astea din hypermarketuri sunt accesibile si adaptate la poluare :)
 

Blitz

Active Member
Daniela, cred ca problema la gentienele "de munte" nu e neaparat radacina, sau nu e cea mai mare problema, mai degraba nu le adaptarea la conditii de "oras" :wink: :wink: :wink:
 

madairina

Member
Azi am primit de la Sieberz gentiana pomisor dar pe tulpina are lastarei pe care vreau sa ii rup ca sa ramana doar coroana de sus. Lastareii pot sa ii pun in apa sa faca radacini sau sa ii pun direct in pamant?
 
Sus