Gentiana

alfa

Active Member
A mea o duce bine.. :dans: . Am revazut-o recent dupa o luna.... si e bine mersi, majoritatea florilor i s-au trecut, dar inca mai are cateva. In rest e verde si sanatoasa.... sa vedem cum trece peste iarna :? .
 

mirela06

Active Member
Alfa, draga mea. Tu stii ca eu sunt curioasa si m-as bucura sa o vad, dar poza nu o arata. Am sa intru in album sa o caut. :)
 

mirela06

Active Member
Doamne, ce frumusete, dar daca spui ca nu mai are flori, nu conteaza. Ea, in sine, face totul. :)
Si iertare de off. Felicitari pt. aranjamentele din flori si fructe, bace de toamna. Super totul si voi la fel :hug: :*
 

alfa

Active Member
Sper ca se vede acum. Am modificat postul de mai sus.

Off topic: Mirela, multumim. :hug:
 

riana

Active Member
foarte frumoasa imi place tot ce are flori albastre. Pe la noi prin magazine nu am vazut :D
 

mirela06

Active Member
Eu am cautato-n album si parerea mea este ca ...nu am cuvinte in fata bogatiei de flori. Minunata. :)
 

fixpix

Active Member
da. acuma ca o vad mai bine...e chiar super floricica asta.
poate daca mai trec pe la praktiker N-o sa ma abtin sa-mi iau una...
dar am vazut mai bine....12,90 cred ca era pretul. si la marimea (mica) a lor... mi se parea FOARTE scumpa.
nu ti-o inmultesti ALFA???
ca as iesi si io mai ieftin :rofl: :rofl: :rofl:
pare genul de planta care s-ar inmulti din lastari, fiind o planta acoperitoare (de mica inaltime).
e doar o idee!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am avut 3 la serviciu. Una a murit la prima ploaie care nici macar cine stie ce ploaie n-a fost. :mrgreen: Am ramas cu 2 care sunt cat de cat vesele si au crescut 2 cm. :rofl: Daca rezista pana la anul le dau premiu.
 

riana

Active Member
fixpix a spus:
da. acuma ca o vad mai bine...e chiar super floricica asta.
poate daca mai trec pe la praktiker N-o sa ma abtin sa-mi iau una...
dar am vazut mai bine....12,90 cred ca era pretul. si la marimea (mica) a lor... mi se parea FOARTE scumpa.
nu ti-o inmultesti ALFA???
ca as iesi si io mai ieftin :rofl: :rofl: :rofl:
pare genul de planta care s-ar inmulti din lastari, fiind o planta acoperitoare (de mica inaltime).
e doar o idee!
daca te duci la praktiker ia una si o impartim :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea e plina de boboci si acum, saraca, desi a inflorit toata vara :D
eu am pus-o intr-o buturuga si am pus pe langa ea pamant de padure si frunze, ca sa-i tina de cald la iarna
sper din tot sufletul sa reziste iernii pentru ca eu sunt topita dupa ea :D
 

fixpix

Active Member
lol. io la praktiker nu mai ajung. si oricum nu dau atata pe ea!
cica merge si prin butasi...
Propagation method(s):
Basal cuttings, Division, Seed

alfa. unde ziceai ca e a ta? da-mi coordonatele de GPS!
:rofl: :rofl: :rofl:
 

alfa

Active Member
Neahhhhh, pai daca nici pana la Praktiker nu ajungi, doar nu o sa ajungi la mine la munte :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
desi dupa topirea zapezii, m-am speriat, crezand ca a murit...gentiana mea a inceput sa incolteasca :petrecere:
ma bucur enorm, pentru ca iarna a fost grea, desi pe cat posibil i-am musuroit baza cu frunze uscate si pamant din padure, apoi am acoperit-o cu ramurele de brad
acum am ...desmusuroit-o si deja mugurasii au 1 cm :D
 

mirela06

Active Member
Acum sunt si eu linistita.
Am intrebat daca o sa reziste si uite ca a facut surpriza sa ne demonstreze, plantutele noastre dragi ca pot face minuni :)
 
Sus