General - Flori uscate

Anemona

New Member
Ma bucur ca ati abordat si acest subiect: despre uscarea florilor in scop ornamental. Si eu sunt o pasionata a aranjamentelor florale din flori uscate.Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep mai bine decat mine: cum uscam crengutele cu macese, astfel incat acestea sa-si pastreze culoarea si sa nu se stafideasca? Mie personal mi se par deosebit de decorative dar nu am reusit niciodata sa le usuc frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La citrice se scoate miezul cu grija ca sa ramina numai fibrele.Asa sunt spectaculoase.
 

Kati

Active Member
Cand am uscat citrice le-am taiat rondele si atat, nu le-am scos si miezul, dar imi inchipui ca arata interesant si fara pulpa. Numai sa nu fie nici prea subtiri si nici prea groase rondelele. Daca sunt prea subtiri exista riscul sa nu se usuce drept ci sa se indoaie, iar daca sunt taiate prea gros, au aspect dizgratios.
Tineti cont ca dupa cateva luni de zile rondelele se vor face treptat maronii, si nu vor mai arata asa de bine.
Grapefruitul rosu uscat arata excelent si dupa mai multa vreme.
Macese inca nu am reusit sa usuc fara sa se increteasca.
A uscat cineva boabe si frunze de Ilex?
Daca va bateti capul cu thuia, sa stiti ca odata uscat, se faramiteaza la orice atingere. Cel putin eu asa am patit anul acesta. Insa conurile de thuia se pot usca foarte bine, arata frumos si se pot vopsi in diferite culori cu spray-uri (aurii, argintii) sau vopsea.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
simonac a spus:
foarte frumoase kati; dar eu tot n-am inteles...fructele cum le-ai uscat? tot la convector??? nu au mucegait?

Kati a spus:
Pai tocmai asta e ideea Simona: sa usuci "rapid", sa nu aibe timp sa mucegaiasca. Convectorul fiind cald in permanenta, florile, fructele, etc. nu au cum sa se strice, doar trebuie avut grija pe ce le pui - daca au dimensiuni mai mari - ca sa nu-si piarda forma turtindu-se doar intr-o parte.
Adevarul e ca fructe nu am prea uscat in ultima vreme. A fost o vreme cand am incercat cu grapefruit si lamaie, si a fost totul ok cand am taiat felii subtiri.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Atunci cand vrem sa folosim flori uscate pt. a decora tablouri sau pt. ierbare,acestea vor fi uscate prin presare.
Se realizeaza acest lucru extrem de simplu,se aseaza florile intre doua foi absorbante si se pune o greutate peste ele.Dupa cca 3 saptamani se pot folosi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca florile sa-si pastreze supletea le puteti inmuia in glicerina inainte de a le pune la uscat.

Pentru aceasta varsati 2/3 dintr-un pahar cu apa calda intr-un vas apoi adaugati 1/3 de pahar de glicerina.

Amestecati si lasati floarea sa absoarba din amestec.

Odata ce florile s-au uscat, pentru a le feri de praf si umezeala pulverizati-le cu spray fixativ. Dupa cateva zile puteti sa faceti aranjamentele dorite.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A uscat cineva flori in cuptorul ce microunde?
Am citit undeva ca si asa se pot usca,dar nu dadea detalii cum.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si pentru ca e vreamea sa uscam flori,din nou,am cautat sa vad cum se mai pot usca florile.
Am gasit un loc unde se zice ca florile raman frumoase daca le uscam in nisip.
Intr-o tava metalica mai rea,se pune un strat de nisip,florile apoi inca un strat de nisip si se pun in cuptor la foc minin,pt. 2 ore.
Am sa incerc asta chiar eu.
 

alfa

Active Member
Cunoasteti probabil cu totii pungutele acelea mici cu bilute galbui, care le gasiti in cutiile de pantofi, sau in buzunarelor de haine de piele sau in ambalajul multor produse noi. Acele bilute sunt saruri se uscare si au proprietatea de a absorbi rapid umezeala.

Nu aruncati bilutele!

Ele se pot folosi si pentru uscarea rapida a florilor. Pentru asta insa e nevoie de o cantitate mai mare de bilute.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) eu nu stiam! chiar de multe ori m-am intrebat care e treaba cu bilutele alea :?
 

Edelweiss

Active Member
Vorba aia, cum e cu bilutele acelea?

Florile se usuca frumos in nisip fin. Pentru asta avem nevoie de pahare de unica folosinta in care introducem florile cu capul in jos. Se toarna incet nisip fin acoperind petalele. Ca sa intre nisipul peste tot, se inclina putin paharul intr-o parte si intr-alta. Apoi se continua adaugatul de nisip pana se umple golul liber eventual si portiunea de tija. Se lasa asa 3 saptamani pentru uscare. La scoaterea florii, se inclina pamantul si se varsa incet nisipul. Apoi se scutura floarea.
 

alfa

Active Member
iudit a spus:
Florile uscate se pastreaza in cutii de carton sau in pungi de hartie.
Pentru ca un aranjament de flori uscate sa arate si sa se pasteze mai bine,se da cu spray fixativ.
 

alfa

Active Member
In curand vine iar perioada de recoltare a florilor pentru aranjamente uscate. Asta daca nu ati strans deja unele. :wink:

Cine a mai experimentat uscarea florilor de diferite soiuri?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A incercat cineva sa usuce echinacea?Am ditamai tufa,imi place si cred (de fapt sigur) in aranjamnete ar merge grozav de bine.Dar........a facut cineva asta?Daca nu....sparg eu gheata :) pooooooooooooocccccccc!!!!!!!! :rofl: macar cu o ramurica. :giggle:
 
Am vazut ca se foloseste foarte des de catre florari, o planta uscata si vopsita cu argintiu. Arata bine in buchete. Aveti idee ce planta este? Multumesc.
 
Sus