Gazon

Obreja17

New Member
Buna ziua...am semanat acu 4 sapt gazon...a ajuns la inaltimea necesara tunderii doar ca e plin de buruieni....ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce sa fac? Sa-l erbicidez asa cum e sau sa-l tund si dupa sa-l erbicidez? Multumesc
 

crysty

Active Member
Buna dimineata, nu stiu ce sa va spun pentru ca nu am gazon dar eu de exemplu daca am de tratat un arbust decorativ in ghiveci care si trebuie tuns atunci prefer intai sa il tund si pe urma sa tratez pentru ca astfel se consuma mai putin (eficientizeaza financiar) insecticid.
La fel ar fi si la buruienile din gazon, daca tundeti tot atunci sigur veti consuma mai putin erbicid.
La fitofarmacie cand cumparati erbicidul puteti sa intrebati asta ca fiti sigur.
Si cred ca trebuie erbicid pentru buruieni cu frunza lata (dicotiledonate) ca sa nu afecteze gazonul.
Sau exista si erbicid special pentru gazon si cu ocazia asta nu aveti cum sa dati gres sa ardeti gazonul daca il cumparati.
Exista pe internet si ingrasamant pentru gazon care are si erbicid amestecat dar nu stiu cat e de bun desi e de firma Compo cum ar fi aici https://farmbee.ro/ingrasamant-pentru-gazon-cu-erbicid-12-kg-compo-3326.html dar este scump si e pentru 400 metri patrati.
 
Ultima editare:

roliviu

New Member
Chiar daca va fi tuns frecvent, ca sa scapati mai repede de buruieni, utilizati si un insecticid adecvat pentru aceast lucru.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Chiar daca va fi tuns frecvent, ca sa scapati mai repede de buruieni, utilizati si un insecticid adecvat pentru aceast lucru.
E contraindicat..... insecticidul si ierbicidul chimic e cit se poate de toxic pentru proximitatea familiei ..... mai ales pt cazul cand se umbla cu picioarele goale prin iarba sau se joaca copii in iarba. Actualele produse ierbicide in niciu un caz nu sant fara efecte secundare drastice.... mai ales pe termen lung.
 
Sus