Gazania

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca depinde mult de firma producatoare sau sub denumirea careia se ambaleaza.La noi se gasesc rasaduri primavara.E mai...tentant :mrgreen:
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
N-as crede Corina ca gura leului se va simti si ea bine in jardiniera :? dar....incearca.
eu am avut gura leului in jardiniera (soi pitic) si a mers foarte bine. trebuie ciupit ca sa se mentina inflorirea , altfel se apuca sa coaca seminte.
gazania nu a mers deloc in jardiniere. in schimb , in gradina , s-au facut tufe foarte mari.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am pus la geminat acum o saptamina semintele si au germinat destul de bine ,unele mai repede altele acum incet :roll:
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Sa stii ca depinde mult de firma producatoare sau sub denumirea careia se ambaleaza.La noi se gasesc rasaduri primavara.E mai...tentant :mrgreen:
Pai sigur la varianta asta ajung si eu dar as fi vrut multe si mai ieftin de 2lei/rasadul n-am gasit, daca ma gandesc cat vor costa muscatele, petuniile, lobeliile...mai adaug si gazaniile...valeu :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda,ai perfecta dreptate.Gindeste insa pozitiv in perspectiva:plantezi anul asta rasadurile,iei seminte de la plantutele tale si in anul urmator...semeni de la tine din traista :)
Si eu am un plic de seminte de la "Agrosel" sub titulatura "Go on" din Brico .Sa vedem :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu la testat semintele din productie proprie, sa vad cum germineaza, apoi la treaba cu ele :D
 

anette_b

Member
una dintre tufele de gazanii a supravietuit inghetului si acum da frunze noi . au ramas afara in gradina , nu am avut timp sa le mut la adapost peste iarna. ii fac poze cand creste mai mare.

corectez : la o privire mai atenta , am descoperit ca era vorba despre gaillardia si nu gazania. dar aceasta era perena , deci normal ca trecut iarna.
 

gianinaf

Member
gazaniile mele au rezistat trei ani la rand afara peste iarna...nu cred ca sunt vre-un soi mai special!voi le mutati la adapost iarna?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine nu au rezistat niciodata,gazaniile,peste iarna.Cum faci sa reziste?
 

gianinaf

Member
nu le fac absolut nimic...chiar nu ma pricep ... doua dintre ele nici macar nu sunt in gradina, stau intr-un ghiveci din acela imens pe care nu il muta nimeni niciodata...ce e surprinzator si pentru mine e ca dau in fiecare an tot mai "bogate"
 

liliann

Member
Readuc in discutie acest subiect, pentru ca, dupa ce am citit toate cele 5 pagini, am inteles ca nu rezista peste iarna.
Bun, cum eu nu am mai avut pana anul acesta gazanii, am decis sa le las peste iarna in curte, (plus ca s-au scuturat multe seminte langa planta mama), in speranta ca vor rasari in primavara.
Totusi, am adunat si ceva seminte ca rezerva :giggle:
Voi ce experiente ati mai acumulat legat de aceasta planta?
 
Niciodata nu m-am chinuit sa adun seminte de la gazanii. Chiar daca planta nu rezista peste iarna semintele cazute au putere buna de germinatie " natural " , asa ca la fiecare inceput de vara am rasad in gradina fara probleme si nu-mi ramane dacat sa le iau si sa le asez la pozitia care vreau. Anul acesta am avut chiar exces de rasad si am mai jumulit din ele . Sa va arat cateva astazi in gradina mea( am uitat sa spun ca sunt mari iubitoare de soare).






 

lelia

Well-Known Member
Ce frumoase sunt ! :visator: sa te bucuri de ele !
Am avut si eu ,dar semintele cazute in vara au rasarit in toamna iar rasadul a murit peste iarna .La tine le place si infloresc non-stop, pana in noiembrie :visator:
 

liliann

Member
Daaa, foarte frumoase. Sper sa rasara din seminte, tu zici ca la inceputul verii.....
Nici eu nu vreau sa ma chinui sa adun seminte, si am inceput sa experimentez.
Ma gandesc ca, asa cum mi-au rasait primavara din semintele si/sau radacina regina noptii, nemtiosurul, gura leului, asa ar trebui si altele.
Insa, de ex, nu mi-au rasarit in primavara craitele, iar din portulaka au rasarit doar cateva fire.
Pana la primavara astept cu sufletul la gura sa vad daca imi rasar caldarusele (de care am facut rost cu greu), precum si gazania, vinca, black-eyed susans, maci.
 

reli

New Member
caut seminte de gazania, am avut dar nu le gasesc nicaieri daca aveti cumva in plus sa imi da-ti si mie.Multumesc frumos.Reli
 
Sus