Gazania

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am pus anul trecut la germinat cam prin martie ,si au germinat relativ repede in casa :D am acoperit ghiveciul cu folie transparenta pt a pastra umiditatea :D
 

Elektra

Member
sannamaria a spus:
eu am pus anul trecut la germinat cam prin martie ,si au germinat relativ repede in casa :D am acoperit ghiveciul cu folie transparenta pt a pastra umiditatea :D
Deci la temperatura camerei..le las si eu in camera pe pervaz atunci, umezeala au caci sunt intr-o mini-sera, daca nu rasar saptamana asta cumpar de la alta firma un pachet, vreau sa pun o parte in jardiniere cu muscate si-mi trebuie multe.
 

kerkyra

Well-Known Member
Elektra, si eu am avut anul trecut un plic cu probleme, nu au germinat. Am cumparat altul, au iesit. Deci poate fi si din cauza semintelor.
 

veretregn

Active Member
kerkyra a spus:
Elektra, si eu am avut anul trecut un plic cu probleme, nu au germinat. Am cumparat altul, au iesit. Deci poate fi si din cauza semintelor.
Am cumpărat și eu anul trecut un plic de gazania de la Agrosel și au germinat tare rău...
 

elipopa

Active Member
sicora fabian a spus:
Pune cateva intr-o cutie cu capac, pe un strat de vata umeda. La caldura, in patru zile ar trebui sa incolteasca! Asa le verifici germinatia.
A explicat Fabian cum sa verificam germinatia!!
Eu am pus anul trecut din seminte adunate din toamna de la gazaniile plantate de primarie prin oras! au germinat multe si am avut amandoua gradinile pline de aceste minunate flori!
o sa pun si eu prin martie la germinat!!
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, da, asa e, si eu am verificat semintele asa. Si la mine au crescut mari, dar in gradina.
 

Elektra

Member
Mersi, cred ca mai cumpar un pachet de la alta firma caci din muuulte seminte a rasarit o plantuta :x
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa am facut si eu anul trecut, am luat totusi de la aceeasi firma dar a fost alt lot. Se mai intampla.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

a trecut iarna cu bine.Are chiar frunzulite noi.Mai astept ca sa o tund si sa o scot la soare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am incercat si eu sa trec peste iarna vreo doua, dar par cam uscate ca sa mai miste ceva. Ma pregatesc sa pun seminte la incoltit.
 

happy

Well-Known Member
Asa am si eu o gazanie portocalie,zilele trecute am despartit tufa in 5 buc mai mici.Din semintele puse la germinat am numai una mica ,celelalte au murit subit,o sa mai pun cateva seminte peste o saptamana!!Sunt frumoase pt. ca infloresc toata vara! :D
 

elipopa

Active Member
ale mele unele au rezistat cu brio, sunt verzi si s-au inmultit, altele au decedat pe la sfarsitul lui ianuarie! Mi-a ajuns experimentul, nu o sa mai fac asa ceva pe viitor, vara asta vreau sa pun in jardiniere gura leului pitica, asta a rezistat afara in ghiveci si in gradina, deci pot sa stau fara stres toata iarna!!
 

elipopa

Active Member
stiu, o sa pun si gazanii, dar in gradina! am pus deja la rasadit din semintele culese anul trecut de la gazaniile mele!
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am gura leului pitica si ma batea gandul sa iau si ochiul boului pitic pentru jardiniere.
La mine nu au mers deloc gazaniile in jardiniera, desi aveau soare, in schimb in gradina au inflorit non stop, asa ca tot acolo vor sta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
N-as crede Corina ca gura leului se va simti si ea bine in jardiniera :? dar....incearca.
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa incerc cu o parte din seminte, restul pe afara, ca si asa nu am loc decat de 3 jardiniere la geam, pe care le-as tot umple :rofl:
 

Elektra

Member
ghia_don a spus:
Tocmai mi-ati adus aminte ca nu am seminte de gazanii... trebuie sa merg la magazin :rofl: ..
Sa stii ca eu tare greu am gasit, din primul plic mi-a rasarit o gazanie, al doilea-i de la starsem deci nu-mi pun mari sperante, il seman maine, macar una sa iasa si din asta :rofl:
 
Sus