Gazania

lelia

Well-Known Member
Ce frumoasa-i motata !
Corina ,noua sosita are o culoare super !
Sa va bucurati de ele si sa strangeti seminte ,nu prea vor sa traiasca peste iarna :(
 

mymo

Active Member
Na ca ma duc si eu la piata sa cumpar.....voi sunteti vinovate :)
Ce le place,mai mult soare sau mai multa umbra?
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa vezi ce de flori iti vor face pana in toamna. Si eu am 5, 2 in gradina si 3 in jardiniera la geam, plus inca vreo 3 din seminte, micute inca, dar viguroase, sper sa vad flori si de la ele.
 

Elektra

Member
danero2004 a spus:
Pana la urma merg tinute in beci , dar pana la cat rezista minim ? :D
A mea vad ca rezista cu brio desi azi noapte au fost 0 grade, iti comunic la cat sucombeaza caci o las in gradina, beci n-am.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si ale mele sunt tot afara , dar cica dupa ce trecem peste frigul asta revine valul de caldura ?!
 

anette_b

Member
acum le am in gradina inflorite dar le voi duce in adapost cu lumina naturala unde cred ca temperatura nu coboara sub 0 grade.
in bucuresti vremea e inca frumoasa . sa le mai las in gradina pana la prima bruma ? cand le mut in jardiniere , trebuie tunse sau le las asa cum erau?nu am multe , doar 3 tufe mari.

of topic : as vrea sa procedez la fel cu 3 tufe de vinca (hibrizi alb , rosu , roz) si o verbina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut in ghievece scoate anul trecut din gradina si am experimentat cu ele.Doua nu le-am udat aproape de loc (o singura data in ianuarie) pe alte doua mai mult si mai ales le-am udat inainte de a le pune in gradina.Cele udate in ianuarie le-am pus tirziu in gradina cind pamintul era deja mai cald si au rezistat cu brio.Celelalte insa s-au topit.
Asa ca atentie la cum le pastrezi.
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
Eu am avut in ghievece scoate anul trecut din gradina si am experimentat cu ele.Doua nu le-am udat aproape de loc (o singura data in ianuarie) pe alte doua mai mult si mai ales le-am udat inainte de a le pune in gradina.Cele udate in ianuarie le-am pus tirziu in gradina cind pamintul era deja mai cald si au rezistat cu brio.Celelalte insa s-au topit.
Asa ca atentie la cum le pastrezi.
multumesc mult pt sfat ! si pt clero.... :oops:
 

elipopa

Active Member
eu am adus jardinierele cu gazanii in casa, desi astazi este innorat ele au inflorit , fac flori mereu, la fel ca si afara! as vrea tare mult sa le trec peste iarna, sa le pot admira si anul viitor!!
asa arata gazaniile mele astazi:

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ce superbe ...si la mine sunt in sera , dar nu stiu daca vor trece iarna fara lumina soarelui , oricum nu ma las :)

Sunt pritre preferatele mele..... :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce frumusete ai tu acolo Eli....Le-ai bagat in casa de mult,de cind erau in plina floare? :?
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
:eek: ce frumusete ai tu acolo Eli....Le-ai bagat in casa de mult,de cind erau in plina floare? :?
le-am bagat de la sfarsitul lui octombrie, de atunci infloresc continuu, sunt pline de boboci noi, nici macar nu am putut sa le tund ca sa dea frunze noi, ca mi-a parut rau sa tai bobocii!
Va tin la curent cu evolutia lor in aceasta iarna!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu mai am afara numai una singura care are multe flori.In casa am bagat vreo trei.De la restul am seminte pentru la anul....Parca am mai sopus ca anul trecut am reusit sa trec una peste iarna si am fleoscait-o chiar inainte sa o scot afara :( udind-o....deh...era cald :mrgreen:
Succes Eli!Sa ne mai arati poze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am tinut una in pivnita vecinei intr-o iarna, lumina nu foarte multa, dar era rece, 2-3 grade...a supravietuit fara probleme pana in martie, cand vecina s-a ocosit s-o ude cam tare, a fost frig si ea auitat usa la bei deschisa si a dat coltzu'. Eu cre ca intr-o sera sau incapere rece, udare cu masura, trece iarna cu brio :D
 

Elektra

Member
Stie cineva la ce temperatura germineaza gazania? Le tin de o saptamana cam la 25 grade si nimic, oare trebuie o temperatura mai scazuta?
 
Sus