Garofite

numauita

Member
Nu vorbeste nimeni despre garofite?
Ati plantat? Cum v-au inflorit? Ce poze aveti cu ele?
Eu am plantat pe 20 martie si au si dat niste frunzulite mici de tot, cred ca au fost foarte harnice, dar le-am sadit mai la suprafata.
Am garoafe patate mari, garofite chinezesti si garofite de gradina. Doar la garoafele patate au dat frunzulite mici.

Voi ce mai spuneti?
 

Alexa81

Member
Am cumparat si eu rasaduri maricele de garofite pitice si le-am plantat 4 in un vas mare iar 3 intro jardiniera normala. Eu am balconul fara soare si observ ca florile dureaza foarte mult asa. Stiu ca sunt perene si o sa incerc sa le pastrez cat mai mult. Daca nu o sa le mearga bine le mut in gradina.
 

Alexa81

Member
Am luat unele care sunt parfumate puternic si sunt de culoare visiniu inchis si primele pe care le-am cumparat sunt rozuri tarcate dar nu sunt parfumate. Cand a fost perioada ploioasa si era umezeala mare nu se mai simtea nimic.
 

Leanna

Member
Iata garofitele inflorite din anul trecut

Acum tufele s-au facut si mai dese.Au un miros aparte :indragostit: Apropo florile sunt comestibile,cel putin asa au spus la o emisiune tv.
Una din permanentele gradinii e garofita turceasca, nu am poze din pacate. Crestea la mine drept gardulet cu flori.Se comporta ca o planta bianuala,raman radacini si poate creste si mai multi ani din aceleasi radacini, 3 ani la sigur..insa tufa va avea un aspect dezordonat.
Inca nu am semanat anul asta... iar anul trecut am cam neglijat gradina,deci flori voi avea la anu daca seaman acum.
Cumparasem seminte de garofite chabaud in primavara. Am avut odata si de astea in gradina,din pacate le-am pierdut :( Vanzatoarea mi-a zis ca sunt rezistente la inghet...mi-au dovedit contrariul :( Anu asta le plantez in jardiniera :)
PS Am observat ca sunt sensibile la "rugina" :? Nu stiu exact cum ii spune bolii sau ce mai e
Iar cu 6 ani in urma am avut garofite de camera. :) .cel putin atunci asa le stiam. , aveau flori frumoase...numai ca mai apoi pierise..
:gandit: As mai incerca cu ele, acum ca m-am facut mai mare si mai inteleapta :fluierat:
Sunt minunate, frumusetea florilor combinata cu parfum :) mie imi plac indeosebi, sunt rustice..pline de viata
 

numauita

Member
Decidacxa le seman acum in primavara asta nu imi infloresc anul asta? :( , abia la anu?

Rasadurile au iesit cam la 2 sapt., foarte repede si deja imi imaginam curtea plina de garoafe patate mari, garofite de gradina si garofite chinezesti.
 

numauita

Member
Leanna, sunt superbe garofitele tale. Si culoarea este de vis.
Sper sa te bucuri de ele si anu asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine atit de mult se indesisera incit anul trecut le-am scos si am dat aproape tot.Ce am oprit probabil ca nu am replantat bine si peste iarna mi-au pierit :( .Fiindca ati adus vorba......... trebuie sa ma duc sa imi cumpar si eu o cit de mica tufa :D indiferent de culoare :oops:
 

Leanna

Member
Draga Gabiuta, ti-as trimite cu placere eu garofite :D ca am de unde...de n-ar fi distanta asta... :suparat: Si cate as fi dispusa sa mai darui... :( ...dar vama e o piedica mare :(

Oricum dupa cat de darnica esti si binevoitoare la sigur se va gasi o inima buna de prin apropiere sa-ti faca un cadouas :wink: :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da' ce se intampla la vama de e asa sperietoare? Ca parca erau granite deschise intre noi.
 

Leanna

Member
:( E nevoie de certificatu ala fitosanitar... Si nu prea sunt granitile deschise...pentru a veni in Romania e nevoie de viza, se face gratis...in schimb e nevoie de invitatie...sau foaie turistica..etc

Anul trecut aveam nevoie de viza de tranzit.. nu am putut s-o fac la noi..erau niste randuri nebune..

Ma voi mai interesa de procesu asta de trimitere a coletelor, ca oricum promisesem cuiva, in caz de reusita anunt
 

numauita

Member
Gabiuta eu am pus rasaduri si au inceput sa imi iasa mici frunzulite, cand se fac mai maricele pentru transplantat iti dau si tie daca vrei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:hug: Multumesc,esti o draguta.Cum sa refuzi o asemenea oferta?Recompensa o discutam la fata locului :rofl:
 

carmenn

Member
Cum se pastreaza garofitele pitice pentru anul urmator ?
Cum se inmultesc ? Eu le-am pus in jardiniere anul acesta. Sunt foarte frumoase...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu in jardiniere dar in gradina se inmultesc singure si an de an devin mai frumoase si mai bogate.Rezista iarna la ger . :D .Iti urez succes cu ele.
 

carmenn

Member
Cat de inalte cresc ? raman la fel ca in jardiniere oare ?
Ca daca ar fi pitice, le-as lasa in curte pe rondoul din mijloc. Dar dc cresc prea inalte, o sa ating cu masina cand o bag in garaj.
Ce bine ca rezista peste ani . Sunt foarte frumoase si placute la privit.. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adica sa treaca masina (nu cu rotile evident :rofl: ) peste ele?Hmmmmmm.......parca nu as risca chiar asa sa te sfatuiesc :mrgreen:.Daca ai un jeepan,poate :twisted:
 
Sus