Garofite

Eu am avut cateva seminte de garifite chinezesti,dar mi-a iesit doar un fir,si nu am reusit sa iau seminte,asa ca va trebui sa cumpar iar.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana nu inteleg de ce sa te chinui cu seminte care pot sau nu sa iasa....Te uiti frumusel pe "Plant-Shop" si ii spui Dlui Levi sa faca pachetel ca are (daca nu ma insel) mai multe culori.Daca nu si nu exista printre noi multi care au ,sunt convinsa,posibilitatea sa iti trimita o radacinuta.Eu una iti pot darui din aia lasacioasa si mirosicioasa si rozalie si frumusica de care ziceai :tavalit:
De la Levi am grenav cu ochi dar este inca micuta.De aceea stiu ca are si el.
 

Roxana Peled

Active Member
Are Levi garofite :D mi-a facut mie una cadou la ultima comanda dar nu are lasacioasele :( .
Ai tu? Nu ziceai pe undeva ca ai ramas fara, ca de bine ce le-ai impartit te-ai trezit ca nu mai ai? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
auzi la ele, 'lasacioase'...ce-nseamna cuvantul asta, bre 'miticelor'? :tavalit:

Roxana, sunt de-a dreptul tembela, daca tot fac colet iti pot trimite planta cu radacina de 'lasacioase' :rofl: , nu stiu de ce am zis de seminte, poate pentru ca e primul an cand recoltez seminte de la ele si repede-repede dau la toata lumea :mrgreen: N-are rost sa mai faca un colet si Gabiuta ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta draguta, mi-ai trimis o alstroemerie la link :D

Claudia, iti multumesc din suflet. Dupa cum spuneam, nu refuz :D
 

Roxana Peled

Active Member
Taman imi spunea un prieten ca astazi prea am tendinta sa ma deprim repede si sa renunt desi nu-mi prea sta in caracter.
Iata si dovada :)
Nu ma gandii sa mai si scrollez pagina :oops:
Asta e! Mie mi se pare taaare draguta :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca ale mele sunt varianta cu flori simple, din cea cu flori batute am o tufitza micuta, e plantata doar in primavara
Acestea: am roz si albe, nu stiu la tine ce va ajunge ca au rasarit anul acesta, s-au autoinsamantat, dar abia la anul vor inflori
http://www.mytho-fleurs.com/images/Ital ... marius.JPG

Mie-mi plac mult, sunt minunat parfumate, dupa inflorire poti sa tai tijele florale si ramana un covoras verde frumos, care acopera solul
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Hmmm... :gandit: interesant faptul ca sunt obtinute din seminte pentru ca semintele nu sunt asa greu de comandat pe net din afara.
Cat trebuie sa astepti ca sa infloreasca, infloresc in anul in care le-ai semanat sau in al doilea an?
Le sădesc în martie la suprafață și înfloresc toamna aceluiaș an. am tot încercat să strâng semințe de la ele... însă nu fac nimic... doar niște semințe fără embrioni.
 

veretregn

Active Member
claude a spus:
Horea, incearca in gradina cu Dianthus plumarius, daca iti plac, bineinteles, sunt perene, foarte rezistente si la frig si tin bine si la seceta si au un parfum ametitor! Exista varietate cu flori simple si cu flori duble. Controlez maine daca am seminte, parca tin minte ca am loat de la cele cu flori simple si daca am si vrei eu iti trimit cu drag :D am si varietatea cu flori duble dar e inca o tufitza mica, din toamna trecuta, la anul sper sa am seminte de la ele
Plec mâine în Romania. m-aș bucura dacă ai ceva semințe.
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Roxana nu inteleg de ce sa te chinui cu seminte care pot sau nu sa iasa....Te uiti frumusel pe "Plant-Shop" si ii spui Dlui Levi sa faca pachetel ca are (daca nu ma insel) mai multe culori.Daca nu si nu exista printre noi multi care au ,sunt convinsa,posibilitatea sa iti trimita o radacinuta.Eu una iti pot darui din aia lasacioasa si mirosicioasa si rozalie si frumusica de care ziceai :tavalit:
De la Levi am grenav cu ochi dar este inca micuta.De aceea stiu ca are si el.
Mie nu mi se pare un chin... într-adevăr au nevoie de lumină și de temperatură ridicată pentru a germina și apoi reducerea temperaturii și umidității (sunt foarte sensibile la Phtytium, boala căderii răsadurilor)... însă în rest... este ușor cu ele... eu practic le neglijez... odată ce au germinat și au ajuns la 2 frunze, le ud din gând în când.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
veretregn a spus:
Le sădesc în martie la suprafață și înfloresc toamna aceluiaș an. .
Horea...iata chinul:de ce sa astepti inflorirea de toamna ?De ce sa risti sa nu iti apara din 20 de seminte nici macar o frunza ?
Asa.... iei o radacinuta,o plantezi,se prinde f repede ,infloreste in vara aceluias an si te bucuri de flori rapid.Iar pina toamna cind infloreste cea din seminte (daca infloreste!)aceasta si-a si dublat volumul si s-a extins .

Acum :oops: eu pledez fiindca nici nu prea ma impac cu semintele :p ,nici nu am rabdarea necesara si nici nu ma extaziez in fata germinarii lor :oops: .Deci....fiecare cum crede de cuviinta.Asta este parere personala :D
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta, nu cred ca se pot compara radacinile cu semintele ca eu daca as avea de unde face rost de radacini de la tot ce-mi doresc nu m-as mai uita nici cu dosul la vreo samanta :) . Daca nu gasesti insa sau nu e fix ce vrei tu te mai chinui acuma si cu cate o samanta, doua :D
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
veretregn a spus:
Le sădesc în martie la suprafață și înfloresc toamna aceluiaș an. .
Horea...iata chinul:de ce sa astepti inflorirea de toamna ?De ce sa risti sa nu iti apara din 20 de seminte nici macar o frunza ?
Asa.... iei o radacinuta,o plantezi,se prinde f repede ,infloreste in vara aceluias an si te bucuri de flori rapid.Iar pina toamna cind infloreste cea din seminte (daca infloreste!)aceasta si-a si dublat volumul si s-a extins .

Acum :oops: eu pledez fiindca nici nu prea ma impac cu semintele :p ,nici nu am rabdarea necesara si nici nu ma extaziez in fata germinarii lor :oops: .Deci....fiecare cum crede de cuviinta.Asta este parere personala :D
eu le înmulțesc din butași. însă uneori găsești varietăți din semințe pe care nu le găsesc sub formă de plantă...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca tu esti gradinar adevarat :rose: si iti plac semintele mult.Si bineinteles ca ai dreptate cu varietatile numai ca eu sunt mai comoda si......mai batrina :rofl:
 

gabrielais

Active Member
nu mai vorbesc cu voi :rofl: mie nu mi-a iesit niciun fir de barbartus... :x si mi s-a pus o pata pe ele....acum ploua dar maine ma infiintez in gradina si mai seman un pachet :) si cand mai are husby drum prin zona d-lui Levi (am vazut ca are si dlui cateva soiuri) il trimit sa imi ia :)
 
Sus