Garofite

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anette tu vezi pozele dar probabil albumul e privat si ne este interzis altora sa vedem pozele :| :!:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Ce ciudat...pe frunzele leandrilor se vede calcarul din apa cu care i-am udat acum citeva zile dupa un repaus de trei luni in care au stat la 0 grade.
Doream de fapt sa va arat garofitele mele grena care au rezistat cu brio peste iarna in ghivecele cu leandrii.
Cele cu floricica alba din a doua poza nu prea stiu ce sunt dar au trecut si ele perioada geroasa.
 

anette_b

Member
eu am primele garofite inflorite. de fapt , sunt singurele flori din gradina care s-au deschis. chiar inaintea narciselor. au trecut cu bine iarna si tufele s-au indesit.
 

Roxana Peled

Active Member
Re:

alfa a spus:
Deocamdata doar in jardiniera ( in care au si iernat) Dianthus 'Violett Wonder'

Uuuuauuu!!! :eek:
Imi dau seama ca a trecut mai mult de un an de la data postului dar trebuie sa te intreb: de unde ai minunatiile astea? Am vazut ca esti din Bucuresti si ma gandeam ca de unde le-ai luat tu poate am si eu sanse sa gasesc :D . Sunt cele mai frumoase garofite pitice pe care le-am vazut pana acum, sunt si perene si parfumate ... :salivat: ... vreau si eu :cry:

Mie de regula nu-mi plac cele pitice, mi se par ca au un aspect nenatural, parca le sta mai bine in ghiveci decat in gradina. Astea insa au aspectul acela compact, dens, cu frunzulitele mai inguste si mai bine definite asemanatoare tufelor de garofite clasice.

Superbe!!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase!
Prin urmare nu iti rezista peste iarna in gradina? Iei butasi ca sa ai si anul urmator si peste iarna ii cresti?
 

veretregn

Active Member
gradinar1 a spus:
Foarte frumoase!
Prin urmare nu iti rezista peste iarna in gradina? Iei butasi ca sa ai si anul urmator si peste iarna ii cresti?
Eu le-am ținut pe majoritatea în ghivece, afară, însă protejate de precipitații pentru cu eu știu că acestea detestă umiditatea mare. A înghețat pământul bocnă pentru 3 săptămâni însă au dat din nou. Cele care au fost plantate în grădină direct au suferit mai mult.

Temperatură minimă de aici a fost de -9 grade, iar stratul de zăpadă nu a depășit 30 de cm.

Butașii î-am luat doar pentru a-mi spori colecția.
 

Roxana Peled

Active Member
Superbe sunt!
Eu in Romania n-am vazut asa ceva dar poate ca trebuie sa caut cu mai multa abnegatie :| .... sau trebuie sa ma mut :| ... dinnou :|
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Superbe sunt!
Eu in Romania n-am vazut asa ceva dar poate ca trebuie sa caut cu mai multa abnegatie :| .... sau trebuie sa ma mut :| ... dinnou :|
Multe le-am obținut din semințe. Unele varități nu sunt tocmai stabile. Planta mama face o floare și curios butașul are ceva variații.
 

Roxana Peled

Active Member
Hmmm... :gandit: interesant faptul ca sunt obtinute din seminte pentru ca semintele nu sunt asa greu de comandat pe net din afara.
Cat trebuie sa astepti ca sa infloreasca, infloresc in anul in care le-ai semanat sau in al doilea an?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Horea, incearca in gradina cu Dianthus plumarius, daca iti plac, bineinteles, sunt perene, foarte rezistente si la frig si tin bine si la seceta si au un parfum ametitor! Exista varietate cu flori simple si cu flori duble. Controlez maine daca am seminte, parca tin minte ca am loat de la cele cu flori simple si daca am si vrei eu iti trimit cu drag :D am si varietatea cu flori duble dar e inca o tufitza mica, din toamna trecuta, la anul sper sa am seminte de la ele
 

alfa

Active Member
Re: Re:

Roxana Peled a spus:
Imi dau seama ca a trecut mai mult de un an de la data postului dar trebuie sa te intreb: de unde ai minunatiile astea?
Superbe!!!
Scuze, pentru raspunsul intarziat. Le-am cumparat acum vreo 2-3 ani de la Hornbach, soiul se cheama Violet Wonder. Au rezistat cu brio peste 2 ierni in jardinierele lasate afara, in dreptul ferestrei. Dar le-am pierdut vara asta, din cauza si caldurilor si a udarilor mele in graba. Cred ca le-am dat prea multa apa rece din furtun peste pamantul incins. Nu mai am nici un fir :(
 

Roxana Peled

Active Member
Oooooffff, imi pare asa de rau sa aud asta :(
Pacat!!! dar poate gasim la anul in primavara la Hornbach dinnou. Anul asta au avut plantute foarte interesante, la anul o sa ma uit cu mai mare atentie la garofitele lor. Eu de regula la garofite mititele nu ma uit crezand in mod gresit pana acum ca sunt toate anuale. Acuma stiu!
Iti multumesc pentru raspuns!
Ma pregatesc deja de vanatoarea de primavara :giggle:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, cand iti voi trimite rudbeckia nu vrei sa-ti pun in colet niste seminte de Dianthus plumarius?
 

Roxana Peled

Active Member
Mamica mea m-a invatat sa fiu politicoasa si sa nu refuz :)
Sigur ca as vrea, multumesc pentru oferta :*
Sunt cumva acelea simple, roz, de gradina, putin lasacioase si foarte mirosicioase? :visator:
Toata lumea are din alea, sunt atat de comune ca eu nu mai reusesc sa le gasesc pe niciunde :rofl:
 
Sus