Garofite

elipopa

Active Member
victoria a spus:
daa,vreau pui,normal :D
Tufa de la tine se pregateste sa infloreasca
alea sunt roz cu mijloc grena, foarte parfumate se inmultesc teribil!! eu am scos acum in primavara o tufa mare din care v-am dat si acum ma trezesc cu alti pui, in acelasi loc, voiam sa plantez altceva acolo, dar o sa las si puii ca-mi pare rau sa-i smulg!!!

cele turcesti nu au toate parfum, am unele bicolore cu floarea dubla o splendoare! putintica rabdare si vi le arat :) abia astept sa infloreasca am un lan de garofite turcesti!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt albe Victoria ?Ce imi plac si mie aceste garofite..........foooooooarte mult. :D
 

alfa

Active Member
Sunt perene dara, ca le-am cumparat in primavara anul trecut. Au iernat in jardiniera ramasa la fereastra. :D
 

alfa

Active Member
Nuuu, fac sunt la fel ca cele roz deschis, adica tot asa fac paturica de frunze. Si sunt la fel de parfumate, doar ca sunt tare scurte in codite si de un roz inchis puternic.
 

victoria222

Active Member
Ce dragalase sunt garofitele din jardiniere, Kinga! Ca niste prajituri. Stii ca mi-ai dat si mie o tufita? Eu n-am stiut ca e pitica si am pus-o in gradina intre niste maci, iar acum ca a inflorit e asa de caraghioasa, mor de dragul ei, dar ii trebuie un loc mai la inaltime numaidecat.
 

victoria222

Active Member
Astea sunt Dianthus deltoides, le am din seminte si sunt tare harnice. De o luna stau inflorite. Sunt perene.
Astea le am dintr-un rasad anemic de la piata. Este in anul doi si tufa se inmulteste mai greu dar ii merge bine si are mult mai multe floricele decat anul trecut.
 
Sus