Garofite

IZA a spus:
http://s716.photobucket.com/albums/ww167/violeta_048/?action=view&current=DSCF8284.jpg :) Ale mele garofitze puse din seminte anul trecut . Acestea au rezistat peste iarna si acum arata asa. Dar si din semintele cazute au rasarit pe langa tufa si au inflorit. Infloresc toata vara si-mi plac. :D
Sunt superbe!
 

Mali_

Member
Ma alatur si eu clubului celor nemultumiti de semintele din comert. Cred ca am avut 100 de plicuri cu diferite seminte si vreo 20 de plante in total. :(
 

andrada2003

Member
Si eu am patit la fel.Am avut seminte de garofite clasice (Dianthus nu-stiu-cum) aduse din Ungaria si seminte de garofite turcesti cumparate de la florarie si tot degeaba, n-a iesit nimic. Celelalte seminte plantate odata cu ele (floarea soarelui pitica, mixandrele) au iesit bine merci si acusi imi infloresc, dar cu garofitele n-am noroc. Mi-am cumparat din piata 2 feluri si din florarie inca 2 ghivece si pe ele ma bazez sa mi se inmulteasca. Pana acum, s-au extins destul de frumos in gradina, dar nu stiu ce-o sa faca la iarna, tinand cont de faptul ca la noi sunt geruri mari si zapezi indelungate.
 

mirela06

Active Member
Andrada. Cam multa lume se plinge, dar toooot continuam si cumparam pt. ca ne gindin de fircare data ca --- astea or fi altfel! --- Si iar o luam de la capat :(
 

andrada2003

Member
Ceva similar mi-am luat si eu din florarie, doar ca ale mele sunt portocaliu cu galben, am dat 8 RON pe ghiveci, dar a meritat, s-au intins dupa ce le-am plantat in pamant si sunt tare dragute,dar nu au nici un miros. Am alt gen, luate tot din florarie, dar mai inalte si cu tije mai lungi, care miros frumos si la care am avut surpriza sa constat ca au 3 culori de flori in aceeasi tufa: si roz, si violet, si alb.
Sa indraznesc sa le las la iarna in strat, daca le protejez bine-bine??? :?:
 

mirela06

Active Member
Stiu ca orce planta, pusa cu mai multe sutare, se mentin mai bine in pamint. Pt. ca in zona noastra, adica unde am copilarit :oops: , este frig, ar fi bine, daca sunt prima data afara in acest an, sa le si invelesti, pe margini cu pamint si rtunze. Paote ca altii au alte ideei, dar stiu ca asa facea bunica, cind eram la Anina :D
 

andrada2003

Member
Merci de sfat, Mirela! Asa ma gandeam si eu: sa le protejez cum am protejat bulbii plantati asta-toamna, cu paie, cetina si scoarta de copac. Anu' trecut au fost geruri mari si lungi, dar si zapada multa-multa, si bulbii au supravietuit. Poate voi avea noroc si cu garofitele... La alti vecini am vazut ca le lasa in gradina iarna, dar poate ale lor sunt aclimatizate, si nici nu sunt de soiul celor pe care le am eu...
 

lelia

Well-Known Member
Cu aceste flori ma pot considera norocoasa ,am in gradina ,in jardiniera si la bloc .
Ele sunt obtinute din seminte puse anul acesta direct in gradina ,in luna febr. au inceput sa infloreasca


acestea sunt puse anul trecut in jardiniera ,au trecut iarna cu bine ,in casa si infloresc de aproape doua luni



iar ele sunt obtinute din lastari de pe firele de garofite primite de opt martie ,toate sunt parfumate

 

IZA

Active Member
Superbe garofitele Lelia! Felicitari pentru rabdarea avuta cu ele. Mama a pus si ea tulpinile garofitelor primite in pamant si chiar au facut flori . Dar multa rabdare iti mai trebuie :D
 

isabella

Active Member
Stie cineva cand se planteaza semintele garofitelor de gradina ? Se insamanteaza singure ? Ale mele au seminte si nu stiu ce sa fac cu ele...
 

helisananca

Member
Daniela ,Daniela :rusine: ma ia inima cu tine ,sunt superbe :visator: ,mi-am cumparat si un un plic cu seminte ,am sa experimentez :)
 

macaleandra

Member
vor iesi cu siguranta, eu am semanat in casa de vreo luna, in 2 zile au rasarit neacoperite, bietele s-au cam lungit, azi cred caam sa le transfer pe undeva pe-afara
 

ghia_don

Active Member
Am semanat si eu acum citeva zile direct in gradina, vor iesi cu siguranta...
Seman in fiecare an in alt loc, pentru a le innoi, ca traiesc doar doi ani si nu se autoinsaminteaza. In primul an infloresc mai slab, dar in anul al doilea dupa taierea de primavara, se fac o splendoare :D .
 

aleynad

Active Member
Moderator
am mai plantat niste garofite parfumate in asteptarea infloririi celor de anul trecut :D
 
Sus