Garofite chinezesti

Am pus la germinat seminte de garofite, au iesit au aprox 1 cm inaltime. Le tin la lumina, la fereastra si observ ca se stramba cat mai mult catre fereastra. Sa le mai succesc sau sa le las asa? Vor iesi strambe sau se indreapta ele pe masura ce cresc? :)
 

Andrada

Member
Seminte de garofite nu am pus si nu stiu cat de sensibile sunt la "rasuciri", dar eu in principiu rotesc recipientele cu rasaduri, ca sa nu ramana strambe. :wink: Dar poate mai sunt persoane care au experimentat cu garofite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) pai cauta lumina saracele.Normal.Trebuie rasucite zilnic daca s-ar putea .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am semanat direct in gradina - cu rasadurile n-am avut noroc...s-au pleostit cand le-am transplantat afara si, intr-un final, au sucombat. Asa ca, de-aici incolo, doar in gradina mai seman...
 

numauita

Member
la mine au mers cu rasaduri , le-am transplantat in gradina, au facut flori si anul asta au iesit iar, harnicutele.
 
Garofitele mele au crescut suficient pt a le transplanta in alte recipente. Sper sa nu moara. Am umplut pervazul cu rasaduri si acum trec la balcon. Nu ma las pana nu il pavez cu flori :) :)
 

v.cristina

Active Member
nu vreau sa par pesimista dar te asteapta un drum lung pana la inflorirea noilor tale plante...sper sa ai rabdarea necesara

era mult mai usor daca le semanai direct in gradina

paradoxul este ca dupa ce te chinui sa le obtii in anii urmatori o sa tot jumulesti la ele pentru ca sunt foarte acaparatoare de noi teritorii mai ales garofitele turcesti ...in cazul in care iti mor anunta-ma si o sa-ti trimit eu cateva
 
As vrea eu sa pun gradina, dar in gradina cui? ca eu n-am? :) :D Eu pun in gradina de pe balcon. N-o sa fiu trist daca vor muri.Mai am alte flori, rasaduri.Iti multumesc pt intentia de a-mi trimite, v.cristina! Dar nu cred ca va fi nevoie! N-are rost sa ne complicam cu posta pt niste garofite.
 

v.cristina

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
As vrea eu sa pun gradina, dar in gradina cui? ca eu n-am? :) :D Eu pun in gradina de pe balcon. N-o sa fiu trist daca vor muri.Mai am alte flori, rasaduri.Iti multumesc pt intentia de a-mi trimite, v.cristina! Dar nu cred ca va fi nevoie! N-are rost sa ne complicam cu posta pt niste garofite.
mare pacat ca nu ai gradina pt ca zona unde locuiesti este una perfecta pentru o gradina infloritaore ....mereu am zis ca la pensie vreau sa ma retrag la campina sau la breaza tocmai datorita climei ...dar pana acolo -i cale luuunga :) :)
 

valentyna

Member
azi am fost la piata dupa rasaduri de flori si avea inflorite ,si cum n-am putut rezista mi-am luat si eu cateva fire pe care le-am si pus in gradina
 
Sus