garoafe

tzushuca

Member
stiati ca............ ... garoafa era folosita in Franta, in timpul lui Ludovic al IX-lea cel Sfant (1226-1270), ca planta medicinala in combaterea holerei, iar in secolul al XIV-lea era folosita contra starilor nervoase si amestecata cu vin alb, - contra muscaturii de sarpe? Astazi, din petalele de garoafa rosie, se obtine un sirop pentru afectiunile cardiace?
 

mirela06

Active Member
Stiam ca este pt tratamente, dar nu toate cele mentionate, iar de sirop, nici pe departe, desi trebuia sa-mi dau seama ca daca este medicament, poate fi si altceva. Cred ca este minunat si singurul regret este ca nu am asa ceva, adica planta, ca atare. Trebuie sa fac rost si asta cit mai urgent :cry: Multumesc .Daca ar sti cineva retete cu aceasta planta, ar fi minunat.
 
A

Anonymous

Guest
io stiam ca era folosita la inmormantari ,ca mirosul garoafelor sa acopere mirosul de hoit
de aia si azi la inmormantari francezii,italienii si spaniolii o folosesc inca
 

mirela06

Active Member
Las-o ca ma intristezi.Si eu care asteptam sa scrie cineva o reteta.Stii ca-i tirziu si mie mi-e urit cind aud de asa ceva. Pai si trandafirii miroase puternic si crinii. Fiecare tara cu mortul si obiceiul ei :)
 

tzushuca

Member
ei nici chiar asa elf-o ......
ca nu are asa miros puternic
ci doar pt ca e rezistenta ca floare taiata
(pt indepartarea mirosului neplacut eu stiu ca se foloseste busuiocul sau...... formolul )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
.....sau zambilele ......sau.............spirtul.......sau ..............calele.
Fiti seriosi cu prostiile astea :)
 

angela draganoiu

Active Member
tzushuca a spus:
stiati ca............ ... garoafa era folosita in Franta, in timpul lui Ludovic al IX-lea cel Sfant (1226-1270), ca planta medicinala in combaterea holerei, iar in secolul al XIV-lea era folosita contra starilor nervoase si amestecata cu vin alb, - contra muscaturii de sarpe? Astazi, din petalele de garoafa rosie, se obtine un sirop pentru afectiunile cardiace?
nu, nu stiam si bine faci ca ne spui. mie imi plac foarte mult garoafele acum o sa iubesc si mai mult.
 

mirela06

Active Member
Fetelor am gasit reteta de sirop de garoafe, dar ca sa nu aglomerez aici,l-am postat la PRECIZARE. Daca aveti si alte sugestii sau alte retete, faceti bucurie si celorlalti. :)
 
Sus