Gardenie pe moarte!

lacra804

New Member
Am nevoie de un sfat, urgent! Gardenia mea pe care o am de aproape un an, da semne de imbolnavire grava....frunzele i se ingalbenesc si cad, insa bobocii par sa creasca..i-am schimbat si pamantul, sper sa fie bun, e un pamant cu mult nisip...ii pun si ingrasamant, Vitaflora, dar parca nu se schimba nimic...Ce ma sfatuiti? Am mare nevoie de ajutor...nu vreau sa o pierd....please :(
 
A

Anonymous

Guest
Cum erau radacinile? Dar frunzele ramase?
Daca are vreo problema nu-i pune ingrasamant. Ar putea fi o supraudare :? .
 

lacra804

New Member
Radacinile pareau in ordine, iar funzele par ok azi, iar maine incep incet-incet sa se ingalbeneasca....totusi, bobocii cresc, dar cum s-or hrani pana la urma?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa aiba nevoie de pamant proaspat si plin de minerale. Daca ai cumparat-o de 1 an si de atunci nu i-ai schimbat nici pamantul si nici ghiveciul va trebui s-o faci. Ai grija ce pamant cumperi, sa fie cu pH usor acid si drenaj bun. Iar ghiveciul sa nu fie mult mai mare decat cel initial: doar cu cativa cm mai mare in diametru. Daca primul a fost de 12 cm sa zicem, asta ar trebui sa fie de 15 cm. Dupa transplantare, la vreo luna, poti sa-i pui si ingrasamant (vezi daca gasesti pentru acidofile) dar nu des si nici mult.

Si eu am sa procedez la fel cu a mea, dupa ce se vor trece florile.
 
A

Anonymous

Guest
O poza, ceva ?
Unde locuiesti? As putea sa-ti ofer substanta in solutie pentru revigorare :) .
 
A

Anonymous

Guest
Eisendunger de la Substral, am cumparat-o de la Metro.
 
Sus