Gardenia

simona2

Member
Pai asta a fost motivul cand am intrebat de spay . Off , gardenia are asa de multe frunze si sunt asa de micute ! Dar , am inteles si nu o sa folosesc spray pe ea , o sa le sterg de praf .Va multumesc . :*
 

Maia36

Member
Ce credeti despre Gardenia mea?Am cumparat-o cu boboci niciunul nu s-a desfacut ci dimpotriva s-au uscat la baza si au cazut.Partea buna este ca acum e plina de boboci si frunzulite noi.Sa fie oare motivul schimbarii climatului din magazin in locuinta mea?Se pare ca e un semn bun asa-i?Nu i-am schimbat pamantul,am pulverizat-o la cateva zile,nici nu sta in soare direct dar are lumina buna ...cam atat.
 

IULIA

Active Member
Liliana, am si eu o gardenia de 4 ani, care a crescut f inalta, dar si ramificata si arata nasol. plus ca i-au cazut o multime de frunze. si as vrea sa o fac mai mica ca ocupa mult loc. spune-mi si mie cind ai aplicat acea taiere viguroasa si care a dat rezultate atit de excelente si daca i-ai acordat o alta ingrijire dupa tundere ?
IULIA
 

liliana.f

Member
draga iulia felicitari ca ai reusit sa tii in viata o gardenie atata timp.ar trebuii sa te gandesti sa obtii una mai tanara.gardenia mea a fost aproape de a muri de aceea arata asa.dar incearca sa tai ramurele sanatoase si semilemnificate pe care sa le pui la inradacinat intr-un banut de turba si cu sticla incap.tocmai de curand am vorbit cu o florareasa si mi-a spus ca nu au viata lunga,deci.... :wink:
 

liliana.f

Member
da vernil si-a revenit si este plina de boboci caci frunze.....abia acum cresc :D sigur va fi o frumoasa cand va inflori :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Sunt bucuroasa..am si eu un pui mic si inradacinat de gardenia..sper din tot sufletul sa se prinda in ghiveviul meu:) are si 3 bobocei...dar sincer, nu visez ca voi vedea si florile:(
 

Maia36

Member
Pamantul gardeniei mele este albicios la suprafata si nu este special pentru acidofile.Acum i s-u deschis doua frunze noi in mijlocul carora am impresia ca-i un boboc.Impresia asta am avut-o si cu ceva timp in urma despre frunzele ce s-au deschis abia acum dupa multe luni.Cred ca-i boboc pentru ca-i ceva mai mare.Am cumparat pamant special pentru ea si vreau sa-l schimb.Se va supara ea oare?La fel mi-am cumparat o gardenia cu boboci careia i-au cazut toti dupa o perioada de timp.Acum e plina de bobocei si frunze noi.As vrea s-o mut intr-un ghiveci mai mare si sa-i schimb si ei pamantul.Le fac rau celor doua "printese"daca procedez cum mi-am propus?Multumesc mult pentru orice sfat in legatura cu ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumiri lui Ani pentru mina buna:gardenia data de ea in toamna are al treilea rind de frunze noi,creste vertiginos si se pare ca ii place noua locuinta.
 

simona2

Member
Si gardeniei mele , primita de la Doamna Violeta , ( multumesc din nou pentru ea ) ii dau frunzulite noi. Bobocii nu s-au deschis dar ii astept la cotitura :rofl:
 

Maia36

Member
Ieri a inflorit gardenia mea!Pot spune ca la primul boboc deschis am plans de bucurie caci dimineata cand m-am trezit si am intrat in camera parfumul ei m-a intampinat cum nu m-a intampinat nici o floare pana acum.Mi-am dorit atat de mult s-o vad inflorita si iata ca acum am cel de-al doilea boboc deschis.Eram dezamagita si nelamurita caci multi bobocei au cazut inainte de a inflori si credeam ca n-o sa mai vad vreunul deschis ,ci am sa simt mereu dezamagirea privind cum se ofilesc si cad.Tin mult la floricica asta!Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.
 

roxy

Member
felicitari pentru gardenia ta. la a mea i-au picat toti boboceii. de fapt mai are unul mic dar nu cred ca mai are vreo sansa :cry: . a facut niste ganganii albe, am stropit-o si vad ca au murit dar acum i s-au ingalbenit 2 frunze. sper sa isi revina.acum o tin tot in vasul in care am cumparat-o . nu m-am bucurat decat de o floare pe care o avea in momentul in care am cumparat-o. vreau sa cred ca se comporta asa pana in momentul in care se va adapta la noul mediu. daca isi pierde si ultimul bobocel :cry: cred ca o sa ii schimb vasul si nu pot decat sa sper ca frumoasa mea isi va reveni.
o zi buna tuturor.
 

Maia36

Member
Multumesc mult fetelor!Roxy asa am patit eu cu gardenia mea cu exceptia musculitelor.Am cumparat-o cu boboci mari si multi.Rand pe rand au cazut toti si frunze multe.Apoi dupa o perioada de timp(a vazut ea ca nu-i asa rau la mine :rofl: )au inceput sa iasa frunze noi,multe si boboci.Ai rabdare cu ea caci mie mi s-au lungit ureghile asteptand-o sa infloreasca.
 

roxy

Member
Maia poti te rog sa imi spui unde o ti tu. e bine sa o scot pe balcon, nu e prea frig? momentan o am intr-o camera spre sud unde am lumina si nu o bate soarele direct dar este cam calduroasa camera.
Mersi.
 
A

Anonymous

Guest
Gardenia pe care o "gazduiesc" a stat toata iarna asta pe balconul inchis.
Acum au inceput sa i se ingalbeneasca niste frunze in timp ce altele inmuguresc, iar bobocii tot cresc cu incetinitorul. O sa pun poze diseara. Cornelia, nu indraznesc sa pun la prins butasi din ea : am primit anul trecut 2 pui inradacinati care nu prea au crescut, iar unul chiar pare ca se usuca :? .
 
Sus