Gardenia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e usor mai mare decat cea simpla , insa poate si la mine e la prima "tura" , acusi se deschide un nou boboc sper sa fie mai "mare" :marfa:
 

kalinda

New Member
Gardenia mea se ofileste. Are un bobocel dar frunzele se pleostesc, se ofilesc, nu stiu cum sa explic. As pune poze dar nu am reusit.
Am cumparat-o acum vreo 2 ani si era de vreo 5 cm. a mers bine, a crescut a facut flori frumoase si parfumate care insa s-au trecut cam prea repede, zic eu. Apoi nu i-a mai mers bine. Cam dupa ce i-au trecut florile frunzele au inceput sa se ingalbeneasca, si sa pice asa ca in cateva luni avea niste tije golase cu un smoc de frunze in varf. Frunzele se uscau, deveneau maronii, ca arse. I-am cumparat ingrasamat pentru acidofile si i-am pus. Si-a mai revenit, chiar in primavara asta a avut si 3 bobocei dar in loc sa ii dezvolte si sa infloreasca, se pleosteste. Am luat-o din geam desi e pe rasarit si are soare doar pana maxim la ora 11, am pus-o dincoace de perdea, o ud doar cand simt pamantul aproape uscat. Ce-i drept e cald si stiu ca prefera temp mai racoroase dar nu am cum, sunt 28-30 grade ziua in casa.
Acum mai are un bobocel si e aproape ofilita. Frunzele nu sunt uscate dar sunt lasate in jos, fara luciu si fara vlaga. Aveti vreo idee ce pot sa ii fac. Nu as vrea sa o pierd. Pe langa Stephanotis este floarea mea preferata.
Multumesc!
P.S. Poate imi explica cineva cum sa pun poze, poate va dati seama mai bine.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cauza e la radacini si nu la frunze , sunt probleme acolo , capilaritatile au stat prea mult pe uscat si au murit probabil , refa un climat de sera in asa fel incat si aerul sa racoreasca frunzele nu doar radacinile si asa chinuite

foloseste

Imagebam , e simplu si pozele se pot accesa la puterea lor maxima si nu la cat vor altii
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pui un pet de 5 l peste ea , dar cred si nu stiu cum sa zic , ca e cam in stadiu avansat de ....aleluia :aoleu:

cred ca e mai mic efortul de a incerca din nou ( ca noi toti la inceput) , gardenia e o planta fitzoasa

verifica radacinile , pune un sol aerisit , un ph de 5,5 , si apa mai la moderat sa se refaca radacinile

succes si iti tin pumnii
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ultima inflorire , de acasa :marfa:

la teren am cele Jasminoides si Kleims in flori


Gardenia Grandiflora Belmont
un parfum imbatator in toata camera de la o floare , gardenia in general cred ca are cel mai puternic parfum

:marfa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
:oops:
acum serios ca mi-e frica , cam cum e la crini , ca daca o face asta 5 flori o data ca ma duc sa stau pe bloc sa nu ma intoxic :nu-i nimic:
 

kalinda

New Member
Am sa incerc cu pet de 5 l, ma gandeam eu ca asa trebuie ca stiu ca mama asa le face trandafirilor.
M-am uitat la ea si dimineata iar. Frunzele se usuca doar lastarasul cel mic mai e viu cat de cat.
Daca nu o salvez am sa cumpar alta. Imi plac mult gardeniile si Stephanotisul. Din fericire cei doi Stephanotisi pe care ii am merg foarte bine si m-au rasplatit cu buchetele superbe de flori parfumate. Inca sunt infloriti. Trebuie sa vad cu gardenia... In ultima instant am sa cumpar alta.
Multumesc pentru sfaturi danero2004!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu mare placere Kalinda , gardenia e foarte dificila si nu e nicio problema daca mai pierzi cate una. :hug:
 
Sus