Gardenia

anette_b

Member
nu sunt multe.

off topic
si am luat si un cestrum rosu acum o luna. dupa transportul prin posta i-au cazut toate frunzele. dar am aflat ca asa face cand il plimbi... :)
acum e plin de frunze noi si cu boboci.
 

adite

Active Member
E foarte frumoasa floarea!
Gardenia mea din martie, cand era plina de boboci, a reusit sa infloreasca , dupa ce s-au uscat cateva plantute si au cazut mai multi boboci. Si forma florii este mai ciudata.

 

anette_b

Member
da , sigur ca e! dar e prima. cea venita de curand inca sta cuminte si nu misca nimic. :D

multumesc mult pt ele !
 
Ultima editare de un moderator:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, bravo, bravo!!!
O astept si eu pe-a mea sa infloreasca, are o multime de boboci.
Lelia, a ta pare sa sufere de lipsa de fier, nu crezi? Foliajul e cam galben...
 

lelia

Well-Known Member
Da ,cred ca sufera ,dar ma bucur mult ca traieste ,anul trecut a utat fiul meu s-o ude si am gasit-o uscata ,nu mai avea nici o frunza ,doar betele ,am reusit s-o salvez dar frunzele nu vor sa-si recapete luciul ,acum 3 saptamani i-am schimbat pamantul ,din nou , sper sa inverzeasca .

Abia astept sa-ti vad harnicuta :visator:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, si dupa tratamentul asta ai reusit sa o salvezi si sa-ti si infloreasca??? Esti foarte tare!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca ai facut tot ce zice la carte legat de fertilizare si nu iti lopseste fierul , incearca sa vezi daca solul nu e alcalin sau plin de saruri :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Dane ,abia i-am schimbat pamantul ,cu unul acid (sper sa fie asa ) putinele frunze care au dat dupa ,par sa fie sanatoase ,imi doresc sa-si revina ,nu-mi place culoarea frunzelor ,insa ei nu cred ca-i pasa ,are boboci pe toate crengutele si a reusit sa descchida frumos 5 floricele .Stie cat o iubesc (ii repet zilnic :rofl: )si trebuie sa se insanatoseasca . :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , dar aportul se face in termen de maxim 2 sapt , apoi fie cele batrane vor ramane asa desi par sa aiba acelasi defect dar se pot observa cele noi daca contin cele necesare :D
 

anette_b

Member
voi le tineti in aer liber sau in casa ? eu am scos doua mai lesinate (cele din comert) afara de cateva zile . si am dus si 2 altoite tot afara . la semi-umbra. sper sa nu mai piarda boboci in felul asta. :?
 
Sus