Gardenia

akhalteke

Member
Si eu am pierdut in iarna asta gardenia mea draga. Dar imi place prea mult sa ma las fara, asa ca soacra mea deja mi-a achizitionat una si o voi primi in curand.
 
Buna ziua !
Imi poate cineva care e mai bun pentru gardenii : pamantul pentru citrice sau florimo tip A :gandit:
Trebuie sa schimb pamantul la una din gardeniile mele si nu reusesc sa ma hotarasc in privinta pamantului ..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai in principiu e cam acelasi lucru , pamantul florimo e pentru acidofile si pamantul de citrice e cam la fel , cred ca totusi cel de citrice special e mai aerisit ceea ce e un avantaj pentru gardenia
 

akhalteke

Member
A poposit la mine si noua mea gardenie, ma bucura mult. Din gramada de boboci, s-a deschis prima floare care deja isi raspandeste mirosul... :visator:
 

lelia

Well-Known Member
Tamara ,e o draguta mititica! sa-ti traiasca !
Am luat si eu in toamna una la fel ,dar cu 10 lei ,acum are doua flori si a crescut binisor ,zic eu .
 

akhalteke

Member
Foarte frumusica, sa o vezi mare si plina de flori! Eu am observat ca daca o pulverizezi isi deschide mai repede bobocii, dar ai grija cand se deschid florile ca ele se maronesc de la apa.
 

akhalteke

Member
Pai nu bobocii, frunzele. Scuze ca nu m-am exprimat corect!
La mine, la prima gardenie, pana nu am inceput sa o pulverizez usor, bobocii au stat incremeniti, pur si simplu, erau multi si unii babani, dar degeaba.
 

anette_b

Member
oare pamantul de (pentru ) conifere vo fi bun pt gardenie si azalee ? adica pt acidofile...am cumparat pamant pt conifere si pare foarte grosier.
 

lelia

Well-Known Member
anette_b a spus:
oare pamantul de (pentru ) conifere vo fi bun pt gardenie si azalee ? adica pt acidofile...am cumparat pamant pt conifere si pare foarte grosier.
Cred ca turba acida e mult mai potrivita ,eu cel putin asta am observat .

Si pitica mea a inflorit :
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc ,asemenea !
Desi e planta de unica folosinta ,nu voi rnunta niciodata la ea .E deosebita ,iar parfumul divin :visator:
Sa ne traiasca fitoasele ! :)
 
Sus