Gardenia

akhalteke

Member
Am si eu o Gardenia primita de la soacra mea, imi era teama la inceput, pt. ca am citi pe net cat de pretentioasa e. Dar vad ca totusi ii e bine, astept sa se deschida bobocii, dar foarte greu se misca. Are si cumnata mea una si sta bobocul gata-gata sa infloreasca, dar nu stiu ce il retine....
Sunt superbe Gardeniile voastre!
 

MONIS

Member
Michaela,sunt superbe...de cand ai gardeniile?sunt asa de mari si frumoase...mi-am facut si eu curaj si am luat una micuta..si tocmai ma gandeam ce sanse am cu ea dupa ce am citit discutiile de pe forum..
si totusi se poate..dovada - plantele tale minunate..
 

victoria222

Active Member
Sunt grozave gardeniile voastre :eek: Cum reusiti ca eu am innebunit creindu-i conditii si degeaba... am vazut cu ochii mei cum a cazut frunzulita cu frunzulita din gardenia mea pana nu am mai suportat si am aruncat-o la gunoi. Ajunsese un bat :cry:
Felicitari! De acum incolo o sa le svurez pe ale voastre caci eu nu imi mai iau alta :x
 

gabiee

Active Member
superbe sunt gardeniile tale michaela !!!!!!!!!!!

am si eu una micuta de vreo 20 cm , si are si vreo 2,3 boboci .... dar se pot scoate afara deja ? , sau noaptea le duci inapoi in casa ?
 

michaela

Active Member
Le las afara.... pe gerurile mari... la frig au stat-sus in pod, fara incalzire :wink:
Si acum chiar au avut de suferit datorita lipsei de lumina... in toamna erau.... o nebunie :D
Dar deh! cu iarna asta... :roll:
 

michaela

Active Member
MONIS a spus:
Michaela,sunt superbe...de cand ai gardeniile?sunt asa de mari si frumoase...mi-am facut si eu curaj si am luat una micuta..si tocmai ma gandeam ce sanse am cu ea dupa ce am citit discutiile de pe forum..
si totusi se poate..dovada - plantele tale minunate..
una o am de anul trecut(cea pomisor) iar cealalta... cred ca are vreo 3 :? am uitat :)
Secretul este ca iarna le trebuie rece si muulta lumina!!! :D
Eu avand doar lumina de la fereastra podului... au mai pierdut si ele din frunze , insa roteam ori de cate ori puteam planta si lastarea si... tot asa :rofl:
Sunteti niste dragute.... cum imi laudati voi gardeniile :oops: :hug:
Bafta si voua!! :D
 

akhalteke

Member
michaela, cam de cand ai inceput sa le scoti afara? A mea e inca micuta si plina de boboci, nu stiu cand se preteaza la scos afara...
Oricum, Gardenia inflorita si prospera e o adevarata realizare!
 

michaela

Active Member
akhalteke - de ieri :D a fost cald iar noaptea nu mai sunt temp sub 0 sa fie pericol de inghet. Din ce-am inteles chiar se vor ridica bine minimele in urmatoarele saptamani.
Le-am pus in soarele direct de acum.. sa se consolideze (adapteze)pentru lunile ce vor urma.
Daca se va raci prea tare noaptea sa nu mai fie 5-6 grade le duc iar in pod... dar eu sper sa nuu...... m-am saturat de iarna si eu si plantele :eek:
 

Kalli

Member
gardenia mea mititica s-a facut mare si langa ea are o alta gardenie mititica obtinuta din butas de la ea.... :D

 

Kalli

Member
la soare. e pe sud-vest, doar ca in dimineata aceasta e putin cam innorat. s-ar putea ca la vara sa o mut un pic mai departe de geam, sa fie protejata de o perdea usoara. asa am procedat anul trecut cu ea, iar din toamna am trecut-o pe pervaz si a fost ok.
 

ravel

Member
Spuneti-mi si mie va rog, voi cum va udati gardeniile? Cu ce frecventa si ce ingrasamant folositi?
A mea, cea veche, care o sa implineasca in curand un anisor doar vreste, nu da semn de boboci, iar cea noua se lupta. Cred ca max.30% dintre boboci au reusit sa infloreasca, restul s-au innegrit. Au cazut si ceva frunze, dar in procentaj mult mai mic. Cu ce-i fac rau? O ud putintel zilnic sau la doua zile si la fel e si pulverizatul apei pe ea.
Ajutor!
Daca conteaza, sa mentionez ca o tin in casa, unde pentru moment sunt cam 21-22 de grade.
Multumesc
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea sta pe balcon afara de 2 saptamani, e verde , frumoasa, dar nu cresc bobocii aia deloc desi ar trebui sa infloreasca macar unul din ei pana acum :?
 

michaela

Active Member
Eu folosesc alternant ingrasamant de acidofile, cu ingrasamant de citrice asta din aprilie pana prin septembrie. De pulverizat nu prea le pulverizez, iar de udat... cand vad ca se usuca substratul la suprafata (aici e dificil de dat sfaturi caci depinde de dimensiunea ghiveciului / a plantei /factorii de mediu-respectiv temp-
 

cory_helen

Active Member
cum ap prins gardenia... ai pus butasul in apa? era fraged sau semi-lemnificat? as incerca si eu sa inmultesc gardenie... si in ce perioada este cel mai bine sa incerc???

mersi mult...

pe a mea o ud acum de cand s-a incalzit putin de 2 ori pe saptamana... iar sambata ii pun ingrasamant de orhidee si acidofile...

nu stiu daca ii place la soare, ca i s-au uscat putin frunzele... nu sunt lamurita...
dar o studiez in fiecare zi si poate ma prind...
 

Kalli

Member
a mea sta pe pervazul unui geam orientat sud-vest. cand am mutat-o acum un an in ghiveci mai mare, am si tuns-o si o ramurica am plantat-o in pamant si i-am pus un pet in cap si am udat-o cand am crezut ca e cazul. era usor lemnificat butasul si avea si frunzulite, desi era micut. nu stiu cat am lasat-o asa, destul de mult oricum pentru ca a inceput sa creasca sub pet si am dedus eu ca s-a prins. atunci am inceput sa aerisesc deschizand dopul din ce in ce mai des pana am luat petul. iar acum a avut 3 bobocei mari care au inflorit toti deodata. :D

eu o ud mai des, uneori chiar si in fiecare zi pentru ca cere. am avut-o foarte inflorita, dar nu am apucat sa pun poze. poate reusesc diseara, aproape toti bobocii erau infloriti. eu ii dau din cand in cand ingrasamant de citrice. de acidofile nu prea i-am dat, dar ii pun ace de brad. spre vara, cand va fi ff cald, o voi muta la vreun metru de geam. cam asa merge la mine. ah, si are bile de argila umede in farfurioara.

later edit - eu am inteles ca vara nu trebuie ingrasamant pentru ca, la temperaturi mari, gardenia intra in repaus, nu?! si cred ca era spre vara cand am prins butasul, undeva prin mai-iunie...
 

michaela

Active Member
Kalli- nu stiu dar ale mele vegeteaza intr-un ritm alert vara... nicicum repaus. Acesta apare... iarna ca la mai toate plantele, adica pierde si ceva frunzite/ritmul de a consuma apa si aparitia lastarilor tineri e mult redus...probabil ca fiecare planta intra in repaus si in f-ctie de conditiile oferite :?
 
Sus