Gardenia

Maia36

Member
Roxy eu o tin in sufragerie si am apartamentul pozitionat pe est.Este la aprox 30cm in spatele jaluzelelor verticale asa incat dimineata cand e soare este mangaiata si de razele soarelui dar nu in mod direct.Mai ascuns ca sa spun asa.O ud cand este nevoie si o pulverizez zilnic dar numai cu apa plata.Nu o misc deloc din locul ei.Acum nu sunt sigura daca e bine sa fie pulverizata zilnic atunci cand e inflorita dar ei nu i-a displacut desi bobocul inflorit nu a rezistat prea mult asa cum mi-as fi dorit.Cat timp rezista o floare la gardenie stiti cumva fetelor?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si Gardenia mea are boboci. Numai 3 la momentul asta. Banuiesc ca daca peste iarna ar fi avut un repaus mai pronuntat acum ar fi fost plina de boboci. Parca si in vegetatie a intrat mai tarziu.

 

roxy

Member
cornelia e superba gardenia ta. a mea e micuta micuta. i-au mai ramas 2 bobocei care inca nu s-au uscat la codite. dar ma supara ca i se ingalbenesc frunzele. o sa incerc sa pun poza dar dupa ce imi dau seama cum :oops: cred ca o voi scoate pe balcon,poate ii place mai mult .
 

camelia

New Member
azi a inflorit prima floare de gardenie

:D pentru voi , am udat-o cu aghiazma de la ionesti din fintina Maicii Domnului ce e apa vie si cu apa minerala cu suc natural de lamaie , nu m-am indurat sa-i pun otet
 

Bluecloud

New Member
Am si eu o gardenie care se incapataneaza sa cresca... si o am de vreo 2 ani. Am incercat si cu fertilizator, dar tot degeaba. Stiu ca nu-i place soarele direct si puternic, de aceea i-am gasit un coltisor pe balcon unde are soare pana la pranz. Anul trecut in toamna i-am schimbat si pamantul. Degeaba. De flori nu mai vorbesc. S-a chinuit un pic la inceput dar de atunci nu am mai vazut.

Mai aveti si alte sugestii sau ar trebui sa ma conformez ca nu vrea sa ma "iubeasca" si sa o las in legea ei ? :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine se deschide primul boboc din cei 3 pe care ii are. E al doilea an de cand o am.
 

Maia36

Member
Da, la mine stau cam 5 zile si apoi se ofilesc.Mi-ar place sa ramana mai mult inflorita caci astept cam mult sa se deschida bobocul.Macar la jumatate pe masura asteptarilor :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Revin cu o intrebare: bobocii de gardenie stau inlemniti de 2 luni, in schimb au dat frunzulite noi...e normal????
 

lacra804

New Member
Si eu am probleme cu gardenia....nu mai stiu ce sa-i fac....acum am intrat si am citit ce ati scris voi si ma gandesc ca poate pamantul pe care i l-am pus nu e bun...am luat de la florarie, indrumatata de vanzatoare, pamant mai nisipos....i l-am schimbat de vreo sapatmana, dar nu pare sa fie ok...bobocii cresc, dar nu mai apuca sa se deschida, ca pica.....o ud cu apa fiarta si racita cand i se usuca pamantul de deasupra, cam la 3-4 zile....parca nu as uda-o mai des, ca ma tem sa nu i se ingalbeneasca frunzele...
am planta cam de prin noiembrie, am avut floricele, era imbobocita cand am cumparat-o si parea ca s-a acomodat, dar acum nu-mi place cum evolueaza.....
la noi a fost f cald de vreo sapt peste 30 grade zilnic...sa fie si asta de vina?
ajutati-ma, va rog.....
sa-i schimb pamantul? poate nu e bun asta? sa o duc la curte si sa o pun in gradina? ce sa fac sa-si revina?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca pamantul ala nisipos e bun. Pamantul cu nisip e greu. La mine are pamant usor, nici pic de nisip. Si cand am s-o transplantez ii pun pamant Florimo.
 

Maia36

Member
Am doi boboci la gardenia mea!Primul deja s-a ingalbenit putin dar e superba si intr-adevar este inflorita de acum sase zile. :D
 

catalina

New Member
am cumparat si eu o gardenie ieri deja inflorita si vad ca dimineata s-a mai deschis un boboc ieri i-am schimbat imediat ghiveciul ca era cam mic pentru 4 plante .Intrebarea mea este ....am pus acum o luna 4 lastari de gardenia la inradacinat si vad ca 2 au deja radacini ...are cineva vreun sfat pentru mine despre ingrijirea lor cind sunt asa tinere ? :roll:

Asa arata acum

http://i199.photobucket.com/albums/aa12 ... CF5141.jpg
 
Sus